Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Sektör, BEST’12 fuarında geleceğin binalarını inceledi

Bina elektronik sistem teknolojileri alanında birbirini tamamlayan tüm sektörleri aynı çatı altında buluşturan BEST’12 Fuarı, 8 – 11 Kasım tarihleri arasında Lütfü Kırdar Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. WIN Fuarlarını yıllardır başarıyla gerçekleştiren Bileşim Yayıncılık ve Fuarcılık tarafından düzenlenen BEST’12’ye, sektöründe lider konumda olan 60 firma katıldı. 4 gün boyunca 7 bin 516 kişiyi ağırlayan fuarın ziyaretçi profili profesyonellerden oluşturdu.

Yatırımcı, danışman ve karar vericilerin oluşturduğu ziyaretçi profilinde, inşaat müteahhitlik firmaları, gayrimenkul yatırım firmaları, yatırım proje danışmanlık firmaları, elektrik proje ve taahhüt firmaları, mekanik proje ve taahhüt firmaları, mimarlık büroları, tesis yönetim firmaları, bayi ve çözüm ortağı olarak çalışan firmalar ve Avrasya bölgesinden profesyonel ziyaretçiler dikkat çekti. Fuar ayrıca; belediyeler, üniversiteler, emniyet müdürlükleri, itfaiyeler, orduevleri, ticaret ve sanayi odalarından ziyaretçileri de ağırladı.

BEST DERGİSİ’NİN 11 YILLIK TECRÜBESİ İLE…

Bileşim Yayıncılık bünyesindeki BEST Dergisi’nin, teknolojik binalar konusunda 11 yıldır sahip olduğu deneyimle hayata geçirilen fuar; bina otomasyonu, güvenlik sistemleri, yangın güvenliği, iklimlendirme, aydınlatma sistemleri, ses/ışık ve görüntü sistemleri, veri iletişim sistemleri ve enerji sistemleri sektörlerine ev sahipliği yaptı.

Honeywell, EAE Aydınlatma, ABB ve Dumankaya’nın sponsorluğunda düzenlenen BEST’12 Fuarı aynı zamanda, tüm katılımcı firmaların hem birbiriyle hem de doğru hedef kitlesi ile buluştuğu önemli bir teknoloji zirvesi oldu. Fuar alanında kurulan “Teknoloji Noktası”nda tüm ziyaretçi ve katılımcılar; akıllı teknolojilerle donatılmış ev, AVM, ofis ve otellerdeki tüm sistemleri birebir deneyimleyerek akıllı binaları daha yakından tanıma fırsatı yakaladı. BEST’12 ile eşzamanlı düzenlenen panel ve zirvelerde, bina elektronik sistem teknolojileri alanındaki son teknoloji ve gelişmeler; sektör duayenleri, akademisyenler ve alanında uzman şirketler tarafından masaya yatırıldı.

“BİR İLKE İMZA ATTIK”

Fuar, 8 Kasım’da Bileşim Yayıncılık ve Fuarcılık Tanıtım Hizmetleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Üstün’ün konuşmasıyla açıldı. Üstün’ün ardından sırasıyla Elektrik Tesisat Mühendisleri Derneği (ETMD) Başkanı Sermet Şatır, Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı (TÜYAK) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Turanlı, Türkiye Elektrik Elektronik ve Benzerleri Teknisyenleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu (TETESFED) Başkanı Abdullah Kaya, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Beyza Metin ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş söz alarak birer konuşma yaptı.

Mustafa Üstün konuşmasında önce BEST’12 Fuarı ve zirvesinin kapsamından bahsetti. Bina otomasyonu, güvenlik sistemleri, yangın güvenliği, iklimlendirme, aydınlatma sistemleri, ses, ışık ve görüntü sistemleri, veri iletişimi sistemleri ve enerji sistemlerinin oluşturduğu BEST’12 Fuarı’nın bu anlamda bir ilke imza attığını vurgulayan Üstün, “Bu düşünceden hareketle fuar alanında kurduğumuz “Teknoloji Noktası”nda akıllı sistemlerle donatılmış ev, AVM, ofis ve otel yer alıyor. Büyük ilgi çekeceğini düşündüğümüz “Teknoloji Noktası” ile bu sekiz sektörün hayata geçirdiği sistemleri birebir deneyerek akıllı binaları daha yakından tanıma fırsatını siz değerli katılımcılarımıza ve ziyaretçilerimize sunuyoruz” dedi. Konuşmasında enerji verimliliği konusuna da değinen Üstün, “İşte, BEST’12 Fuarı enerji verimliliği sağlayan sistemlerden, insanların güvenlik ve konfor ihtiyaçlarına uzanan bir dizi faydayı sergilemek amacıyla düzenlenmektedir. Her yıl katlanarak büyüyeceğine inandığımız BEST Fuarı’nın yanı sıra düzenlenen zirvede, çok sayıda panel, konferans ve çözüm gösterileri ile teknolojiyi yaratanlarla, satın alanlar arasında bilgi paylaşımını ve tercih edilecek sistemlerin bilinçli seçimine katkı yapmayı amaçlamaktayız” dedi ve tüm katılımcılara teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

PANELLER SEKTÖR PROFESYONELLERİNİ BİR ARAYA GETİRDİ

Bütünleşik çözüm sunma hedefiyle yola çıkarak alanında öncü ve seçkin markaları buluşturan BEST’12 Bina Elektrik, Elektronik, Mekanik ve Kontrol Sistemleri Fuarı’yla eş zamanlı gerçekleştirilen panellerde geleceğin şehirlerine ışık tutuldu. Konut ve binalara akıllılık özelliği kazandıran tüm bu sistemler etkinlik süresince düzenlenen; “Geleceğin Şehirleri ve Teknolojik Binaların Rolü”, “Bina Otomasyon Sistemleri ve Sağladığı Avantajlar”, “Akıllı Şehirler – Veri ve Veri İletişim Sistemleri”, “Yüksek Binalarda Yangın Güvenliği”, “Güvenlik Sistemleri – IP Teknolojileri”, “Aydınlatma Tasarımı ve Yeni Trendler” ve “Çevreci Binalar ve Sertifikasyonlar” panellerinde sektörün profesyonelleri tarafından ele alınarak masaya yatırıldı. Fuar süresince neredeyse tüm katılımcı firmalar da çözüm gösterileri düzenledi. Ayrıca, sektörün önde gelen dernek ve odaları da bilgilendirici seminerler gerçekleştirdi.

BİNA TEKNOLOJİLERİNİN BULUŞMA NOKTASI BEST’12 OLDU

Bina elektronik sistem teknolojileri alanında birbirini tamamlayan tüm segmentleri aynı çatı altında buluşturan fuara, bakanlıklardan odalara kadar ilgili tüm sektör kuruluşları destek verdi. Başta; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, KOSGEB (T.C Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) olmak üzere fuara destek veren kuruluşlar arasında; İstanbul Sanayi Odası (İSO), Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi, Türkiye Elektrik Sanayicileri Birliği (TESAB), Ölçüm Sanayicileri ve İş Adamları Birliği (ÖLÇÜBİR), İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER), Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Elektrik Tesisat Mühendisleri Derneği (ETMD), Türkiye Elektrik, Elektonik Ve Benzerleri Teknisyenleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu (TETESFED), Türkiye Yangından Korunma Derneği (TÜYAK), Yıldırımdan Korunma Ve Topraklama Derneği (YILKODER) ve Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) yer aldı.

15 FARKLI ÜLKEDEN GELEN ALIM HEYETLERİ BEST’12 ZİYARETÇİSİ OLDU

Teknolojik binalar alanında faaliyet gösteren, tüm firmaları aynı platformda bir araya getiren BEST’12 Fuarı, dünyanın dört bir yanından gelen alım heyetlerini de katılımcı firmalarla buluşturdu. Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika başta olmak üzere 15 ayrı ülkeden gelen alım heyetleri, BEST’12 Fuarı’nı ziyaret ederek katılımcı firmalarla ikili görüşmelerde bulundu. Almanya, Fransa, Rusya Federasyonu, Azerbaycan, Cezayir, Fas, İran, Kazakistan, Polonya, Mısır, Tunus, Suudi Arabistan, Türkmenistan, Ukrayna ve Ürdün’den gelen alım heyetleri, fuar boyunca katılımcılarla iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

Ziyaretler, Ekonomi Bakanlığı’nın yurt dışı tanıtım faaliyetleri kapsamında ihracatın artırılması, ihraç ürünlerinin çeşitlendirilmesi, bu ürünlere yeni pazarlar bulunarak pazar paylarının korunması ve artırılması amacıyla düzenlenen Alım Heyeti Programları kapsamında hayata geçti. Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde İMMİB (İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri) organizatörlüğünde gerçekleştirilen Alım Heyetleri Programı, 2012 yılı içerisinde tüm ülke çapında organize edilen sektörel fuarlarla eşzamanlı düzenleniyor.