Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

VMZINC

BİRÇOK CAMİ, KİLİSE VE SİNAGOG RENOVASYON VE RESTORASYONLARINDA VMZINC®’İ TERCİH EDİYOR.

VMZINC® geleneksel ve modern yapılarda tüm çatı, cephe, yağmur indirme sistemleri ve süslemelerde kullanılır. Özellikle yenileme projeleri ve modern kubbelerde kullanımı söz konusudur. Tabi, bununla beraber harpuşta, saçak, parapet, dere, alem ve yağmur indirme boruları da aynı malzemeden yapılabilmektedir. Kullanılan levha veya rulo kalınlığı genellikle, 0,7mm’dir. m²deki ağırlık sadece 5kg’dır. Böylesine hafif, ince ve aynı zamanda sağlam ve esnek olması neticesinde cami kubbelerinde de tercih edilmektedir. Geleneksel camilerde çıtalı sistem, modern camilerde ise dik kenetli sistem uygulamaları yapılmaktadır. 15 metreye kadar tek parça levha kullanılabilir, malzeme esnek olduğu için kolay kesilir ve bükülür.

Çatılarda birinci kural su sızdırmazlıktır. Kenet veya çıtalı sistemde su sızdırmazlık en güvenli şekilde sağlanır. Aynı zamanda çatıların, rüzgâra ve darbelere karşı dayanımı da önemlidir. VMZINC olarak, 50 DaN şiddetine dayanıklı sistemler üretebiliyoruz, bunu da paslanmaz çelik klipsler sayesinde beceriyoruz, bu klipsler aynı zamanda hareketli olup metal genleşmesini de kontrol etmektedir, bu da güvenli ve sessiz çatılar anlamına gelmektedir. Çatı altının havalandırılması da bir başka önemli noktadır. Çinkonun düzenli şekilde hava alması çatı ömrünü uzatacaktır, bunu da en iyi sağlayan destek çam kaplama tahtalarıdır. Sistemin en sağlıklı biçimde olması için, çam tahtaların altında 4 cm kadar havalandırma boşluğu olmasını ve çinko levhaların ahşap tahtaların direk üzerine montajını önerilektedir.

Mardin Manastır, Çanakkale Yenice Cami, Çekmeköy Çamlık Cami, Tarsus Makam Cami VMZINC® projelerinden sadece birkaçı.