Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Zeynep Fadıllıoğlu Şakirin Camii

“Şakirin Cami projesinde, kubbeyi koruduk. Façadeleri değiştirdik. Avluyu baştan çizdik ve cami yaklaşım merdiven ve parapetlerini değiştirdikten sonra malzemeleri çağdaş renk ve dokulardan seçtik. İç mekanı tamamen çağdaş el sanatları ile bezedik. Kubbe’yi, alüminyum kompozit avlu kolonlarını da Kayseri taşından yaptık.

Beni çok heyecanlandıran bir proje oldu. Teologlarla İslam sanat tarihçileri ile görüşüp tasarımın çerçevesini doğru çizdik. Şakirin Cami şu ana kadar tasarladığım en mühim proje.”

FRIDAY MOSQUE

“Katar, Doha, Katara’da bize duvarları olan bir caminin iç mekanını tasarlayıp, inşaatını yapmamız istendi. Katar halkını ve yöreyi tanımaya çalıştık. Yaptığımız proje ne kadar modern olsa da halk tarafından kabul görmeliydi. Minareyi değiştirdik mozaikle bezedik. İç mekanı tasarladık. Osmanlı camilerinden esintiler taşıdık. Tasarımı, çiniler, hat sanatı, kalem işleri, çok farklı bir mihrap ile minber ve deri bronz karışımı kolonlarla zenginleştirdik.”

GOLDENMOSQUE KATARA

“Katar Emirliği bizden mücevher kutusu gibi bir cami istedi. 22 ayar altın mozaikle bezediğimiz cami son derece modern bir tasarıma sahip. İç mekanların da mermer kakma ve bronz işçilikleri ve kündekari, ahşap ve metal işleri bezeli cami çok ilgi çekti.”

KOLN CAMI

“DITIB tarafından, Alman mimarın modern yapısının içini kendi kültürümüze daha yakın bir tasarımla birleştirmemiz istendi. Çarkıfelek şeklinde ayrışmış, Kubbe kabuklarını Kuran-ı Kerim sayfalarından sureler dökülüyormuşçasına bezedik. Sunmuş olduğumuz projelerden beğenilen proje Diyanet Başkanlığı’na gönderildi.”