Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Güriş’ten Suriye’ye 285 milyon Euro’luk yatırım

Türk inşaat sektörünün önde gelen firmalarından Güriş, 2006 yılında faaliyetlerine başlayan Güriş Al Rakka Çimento ile Suriye’de gerçekleştirdiği yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Güriş Al Rakka Çimento, Suriye’deki ikinci yatırımı olan entegre çimento tesisine 14 Ocak Cuma günü Rakka’da, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ve Suriye Arap Cumhuriyeti Ekonomi ve Ticaret Bakanı Lamia Asi’nin katılımlarıyla gerçekleştirilen temel atma töreniyle başladı.

“Çimento Sektöründe Orta Doğu’daki en büyük Türk yatırımı” olma özelliğini taşıyan fabrikanın toplam yatırım bedeli 285 milyon Euro’yu buluyor. İnşaat sürecinin iki yılda tamamlanması planlanan yatırımla, inşaat aşamasında 1.000, üretime başladıktan sonra ise 300 kişiye istihdam sağlanması hedefleniyor.

“YATIRIMLARIMIZI KESİNTİSİZ SÜRDÜRECEÐİZ”

Bu önemli yatırımla Suriye ekonomisine ciddi katkıları olacağına olan inançlarını ifade eden Tevfik Yamantürk, “Toplam yatırım maliyeti 285 milyon Euro’yu bulan bu yatırımımızla Suriye ekonomisine önemli bir katkı yaratmanın haklı gururunu taşımaktayız. 24 ayda tamamlanması planlanan tesisimizle inşaat döneminde 1.000 kişiye; üretime başlandığı andan itibaren ise 300 kişiye doğrudan istihdam sağlamayı hedefliyoruz. Güriş Grubu olarak Suriye’deki yatırımlarımıza bu tesisin hizmete girmesinden sonra da devam ettirmek arzusundayız” diyor.

ORTA DOÐU’DAKİ EN BÜYÜK TÜRK YATIRIMI

Törende bir konuşma yapan Devlet Bakan Zafer Çağlayan, Güriş’e dost ve kardeş ülke Suriye’ye böyle bir önemli bir yatırım yaptığı için teşekkür ederken; temelini attıkları Güriş Al-Rakka Çimento Fabrikası’nın, sadece Suriye’de değil, tüm Orta Doğu’da şimdiye dek yapılan en büyük Türk çimento yatırımı olduğunu ifade etti. Çağlayan, bu yatırımın son yıllarda büyük gelişme gösteren Türkiye Suriye ilişkilerine de yeni bir ivme kazandıracağını da sözlerine ekledi.

Güriş Al-Rakka Çimento şirketi, 2006 yılında Suriye Rakka şehrinde kurulmuş olup, klinger öğüterek çimento üretmektedir. Güriş Al-Rakka’nın temeli atılacak entegre çimento tesisinin toplam yatırım maliyetinin 285 milyon Euro olması planlanmaktadır. Toplam alanı 200 bin metrekare olan tesisin, ocak alanı: 5 milyon metrekare olup hammaddenin yüzde 90’ını kendi ocağından temin etmektedir. Tesisin klinker kapasitesi 4000 ton/gün (Yıllık 1.320.000 ton), çimento kapasitesi ise 1 milyon 500 bin ton/yıl olarak hesaplanmıştır. Tüm ekipmanları, tasarımı ve inşaatı ile çimento üretim teknolojisinin en son ürünlerinin kullanılacağı tesiste kurulacak olan sistem; ekipman bakım ve ömrü maksimum yükte sürekli çalışmaya uygun olacak şekilde hazırlanmıştır. Kullanılacak tüm ekipman ve malzeme, ilgili uluslararası standartlara ve Suriye şartlarına uygun olarak temin edilmiştir.

Güriş Holding, Türkiye’nin yanı sıra, Ortadoğu, Yakın ve Orta Asya, BDT ve Kuzey Afrika ülkeleri başta olmak üzere dünyanın dört bir köşesinde, çok geniş bir yelpazede faaliyet göstermektedir. Güriş Holding, inşaat sektörünün en prestijli yayınlarından ENR (Engineering News Record) açıklanan “Dünya’nın En Büyük 225 Uluslararası Müteahhitlik Firması” listesinde de yer almaya hak kazanan 33 Türk firmasından biri olmanın gururunu da taşımaktadır.