Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Tarihi eserlerimizi gün ışığına çıkaran renkler

50. yılını kutlamaya hazırlanan Uzertaş, kültürel mirasımızı korumak ve ülkemizin uluslararası tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla bugüne kadar birçok uygarlığa esin kaynağı olan tarihi eserlerimizi gün ışığına çıkarıyor. Boya ve nalburiye piyasasının kilometre taşlarından biri olan Uzertaş, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı temizleyip koruma altına aldıktan sonra şimdi de camilerimiz için benzer uygulamayı gerçekleştiriyor.

Uzertaş Boya Sanayi ve Ticaret AŞ. Operasyon Müdürü Şule Öztaş ile Uzertaş’ın birbirinden farklı ürünleri ve uygulamaları hakkında konuştuk.

Bize Uzertaş’ı tanıtır mısınız?

A. Şule Öztaş: 1961 yılında Yönetim Kurulu Başkanımız İlhan Erem tarafından büyük bir öngörüyle 700 ortağın bir araya gelmesiyle kurulmuş olan Uzertaş Boya Sanayi ve Ticaret AŞ, iş ortaklarını nalburiye piyasasında kazan-kazan politikasıyla bugünlere başarılı bir şekilde taşımıştır. Uzertaş’ın ortaklık yapısındaki bu çok özel durum 2011 yılında firmamızı İMKB’de işlem görecek seviyeye getirdi. Halka açılma çalışmalarımız hızla devam ediyor. Firmamız 2011 yılında 50. yılını kutluyor ve başarılarımızın arkasında hep ilklerin lideri olmak, araştırmak, iş ortaklarımıza ve tüketiciye en değerli malzemeleri en uygun koşullar ile piyasaya sunmak gibi önemli prensipler bulunuyor.

Ürün çeşitlerinizden bahseder misiniz?

Ürün çeşitlerimizi başlıklar halinde verecek olursam; mimari boyalar, tarihi eser boyaları, tarihi eser koruyucu ve güçlendirici malzemeler, ağaç vernikleri ve koruma ürünleri, tarihi eser ve cephe temizliği, anti bakteriyel boyalar, termal boyalar, yangın geciktirici ürünler olarak sıralayabiliriz. Bu ürünlerimizin birçoğunu yurtdışından ithal ediyoruz, bu konuda temsilciliklerimiz söz konusu.

Bize temsilciliklerinizden, ürünlerinizden ve bunlar arasında en değer verdiğiniz ürün gamınızdan bahseder misiniz?

Firmamız Alman Beeck’sche Farbwerke ve Finlandiya Teknos firmasının ürünlerini ithal ederek, Türkiye piyasasına sunuyor. Bunun dışında firmamızın tarihi eser temizliği konusunda uygulamaları söz konusu. Ayrıca büyük projelerimize ve ihracata yönelik olarak Armoni markalı TSE’li boyalarımız mevcut. Özellikle son 2 yıldır Beck firmasının çok özel boyalarını ve ürünlerini piyasayla daha yakından tanıştırmak için çalışmalarımız devam ediyor. Beeck ürünlerini normal bir boya olarak değerlendirmemek gerekir. Firma 1894 yılında Ludwing Beeck tarafından kurulmuş olup, dönemin Alman Kralının araştırma talepleriyle cam suyu bazlı saf potasyum silikat boya üretimine başlamıştır. 116 yılılk tarihi geçmişe sahip bir sistemdir.

Beeck boyalarını diğer boyalardan ayıran en önemli özelliği ne?

Beeck boyaları aktif potasyum silikat esaslıdır, çevre dostu ve ekolojiktir, mineral bazlıdır, yüksek buhar geçirgenliğine sahiptir. Aynı zamanda; nefes alır, azami su itici özelliği vardır, mantar ve yosun gelişimini durdurur, sağlık yönünden tüketicide her türlü alerjik reaksiyona son verir. Ürün A2 yanmazlık sınıfındadır. En önemli hatta mucizevi diyebileceğimiz binanın ömrü süresince kullanılabilme özelliği sayesinde ekonomiktir. Beton dahil tüm mineral yüzeylere uygulanabilir, 200’den fazla yine ekolojik yöntemlerle oluşturulan ve UV ışınlarına karşı dayanıklı renge sahiptir. Sadece tarihi yapılarda değil, modern yapılarda da iç cephe ve dış cephede bütün bu özellikleriyle diğer boyalardan daha üstün olduğu için rahatlıkla kullanılabilir. Beeck boyalarında aktarılabilecek en önemli özellik potasyum silikat esaslı olduğu için suni reçine veya silikon reçine boyaları gibi organik bağlayıcı ile değil, kaynaşma ile yüzeye bağlanmasıdır.

Beeck firmasının boyalarının yanı sıra başka ürünleri de bulunuyor…

Beeck firmasının iç ve dış cephe boyalarının yanı sıra BS+ isimli malzememiz, özellikle dış cephelerde emici mineral yüzeylerde, su itici özelliğiyle dış cephenin rutubete, kirlenmeye, gözeneklere sızan zararlı maddelere karşı 12 yıla kadar buhar geçirgenliğini muhafaza ederek korunmasını sağlar. Beeck BS+dış cephede yağmurdan dolayı rutubetlenmeyi önler. Su itici özelliği sayesinde yapının gözeneklerinde de derinlemesine bu özelliği kazandırır, rötre çatlaklarında sudan dolayı oluşan yapı malzeme korozyonunu, zararlı madde nüfusuna, kirlenmeye karşı korur, kuru yapı malzemesi böylece sıcaklığı daha çok muhafaza eder, yosunlaşma, ıslanma olmaz, kirlenme yağmur ile yıkanır, cephe temiz ve korumalı olur. Tüm bu işlevleri sırasında BS+ diğer Beeck ürünleri gibi buhar geçirgenliğine sahip olduğu için film tabakası oluşturmaz ve yapıda gözenekleri tıkamaz, yapıyı korurken herhangi bir şekilde zarar vermez. Ayrıca BS+ dışında Beeck Betongrund isimli malzememiz betonda oluşacak karbonlaşmayı geciktiren niteliğe sahiptir. Yıpranmış ve dış cephede standartlara uygun yapılmamış beton ve tamir edilmemiş betonların tek parça görülmesini sağlar. Beeck ürünlerimiz arasında yer alan Beeck Silangrund ve Isolgrund film tabakası yapmadan cepheleri sertleştirici özelliği olan koruma malzemeleridir. Silangrund dış cephede çok emici bütün yüzeylerde su taşımasını azaltır ve buna bağlı kusmaları buhar geçirgenliğine etki etmeden zayıflatır. Isolgrund ise iç cephede gözenekli beton veya tozumuş sıvada astar olarak aynı görevleri sağlar.

Ne tür projelerin içerisinde yer alıyorsunuz?

Nalburiye piyasası ve bazı büyük yapı marketler vasıtasıyla ürünlerimizi sunarken, temsilciliklerimiz ve çok özel ürünleri sayesinde piyasanın başka alanlarında da hizmet veriyoruz. Bu hizmetlerimiz arasında Tarihi Eser Temizliği’ni bir yenilik olarak sayabiliriz. Uzertaş 1926 yılında yapılmış olan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara binasının temizliğini gerçekleştirmiş ve yine Beeck ürünleriyle koruma altına almıştır. 2. Mahmut Türbesi, Hürrem Sultan Hamamı Almanya’dan getirdiğimiz çok özel rotasyonlu hassas bir temizlik sistemi sayesinde uygulama yaptığımız yerler arasında sayabiliriz. Beeck boya ve koruma sistemlerini ekolojik, doğa dostu butik projelerde ödüllü mimarlarımızla birlikte kullanarak tanıtmaktayız. Bunun yanı sıra yukarıda bahsettiğimiz bazı tarihi yapılarımıza kiliselerimize, yeni yapılan camilerimize de bu ürünleri sunmaktayız. Ahşap koruma, vernik ve boya ürünlerimizin de bu tür alanlarda kullanılması için de çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca büyük projelerimizin de Uzertaş’ın deneyiminden çok faydalanabileceğini gördüğümüz için gerek Beeck, gerek Teknos gerekse Armoni ürünlerimizi bu projelerle tanıştırmaya başladık. Trump Towers, Saphire Kule ürünlerimizi kullanan büyük projeler arasında yer alıyor. Sadece ürün değil, uygulama konusunda da firmalarımıza yardımcı olarak bir bütünlük içerisinde hizmet veriyoruz.

Sizi rakiplerinizden ayıran en belirgin özellikleriniz neler?

Uzun ve başarılı bir geçmişe sahip olmak, sektörde çok büyük deneyim sahibi olmak, müşteri memnuniyetine verilen önem, titiz ve prensipli çalışma, şirketin birinci ve ikinci kuşaklarının deneyimlerinden birlikte faydalanarak çalışmaları yürütmeleri, yeniliklere ve araştırmalara devamlı açık olarak bu konulardaki çalışmaları devam ettirmek ve müşteriye yenilikleri ve kaliteyi sunabilme adına imkanımız var. 50. yılımızda borsaya açılmak konusunda kesin hedef koyduk. Bununla ilgili çalışmalarımızı tamamladık. Uzertaş 2011’de nalburiye piyasasının dışında da yer almaya karar verdi. Bunun içerisinde tarihi eser renovasyonu gibi bir bacak var.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ödüllendirildiniz…

Firmamızın sahibi İlhan Bey, tarihimize ve korunmasına çok önem veriyor. “Geçmişini koruyamayan geleceğini göremez” prensibiyle hareket ediyoruz. Bu yaklaşımdan yola çıkarak yurt dışından tarihi eserleri korumaya yönelik bir sistem getirttik. Sistem, özel bir rotasyonlu hassas teknikle tarihi eserlerimizin üzerindeki kirleri temizliyor. Sadece kirlerde değil yangın geçirmiş yerlerde, mermer üzerinde ve taşlarda da bu temizliği yapabiliyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Ankara’daki binasını görünce gerçekten üzüldük. Bu binanın temizlik işlerini üstlenmek istedik, onlarda bize güvendiler. 2 ay gibi kısa bir sürede hem malzemesini temin ederek hem de uygulamasını yaparak hassas bir yöntemle temizledik. Bakanlık için gerçekleştirildiğimiz uygulama büyük beğeni aldı.

Restorasyon çalışmalarında yer almanın zorlukları neler?

Türkiye’de restorasyon konusu ihale sistemiyle yürütüldüğü için dar bütçelerle yapılan bir işlem. Öncelik maliyet olunca restoratörlerimizle birlikte biz de zorlanıyoruz. Elimizden geldiği kadar bu ürünleri kâr amacı gütmeden sunmaya çalışıyoruz. Ayrıca kültür miraslarımıza değer veren bir kuruluş olarak, Türkiye genelinde yapılan bazı yanlış uygulamalardan dolayı tarihi eserlerimize verilen zararlara sonuna kadar karşıyız. Genel olarak yapılan en büyük yanlış; tarihi eser ve yapıların yüksek basınçlı püskürtme sistemleri ile bilinçsizce yapılmasından kaynaklanıyor. Yüksek basınçlı püskürtme sistemleri 100 bar basınca kadar çıkan değerlerde alelade kum püskürtme sistemleri ve bu sistemlerin tarihi eser temizliği gibi hassas uygulamalarda kullanılması telafisi olmayan zararlara neden oluyor. Düşük basınçlı püskürtme sistemi, 0.1 bar ile çalışıyor; bu sayede uygulama yapılan yüzeyde hasarın meydana gelmesi önleniyor. Tarihi eserlerine sahip çıkan diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de ‘düşük basınçta rotasyon’ tekniğini Uzertaş ile hayata geçirmekten mutluluk duyuyoruz.