Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

“Patentli ürünlerimizle inşaat sektöründe çözüm üretiyoruz”

1985 yılında Kayseri’de kurulan Köseoğlu Yapı Teknik Ltd. Şti., 2010 yılında yeni bir hamle yaparak inşaat sektörünün önemli açıklarından olan İnşaat güvenlik Ağı, Raylı İnşaat Vinci, Teleskopik Payanda adı altında üçü de patentli yeni ürünlerin imalatına başladı. Köseoğlu Yapı Teknik Ltd. Şti. Genel Müdürü Sami Köse, “Türkiye’de daha önce yapılmamış yeni patentli ürünler geliştirerek inşaat sektöründe çözüm üretiyoruz.” diye konuştu

Köseoğlu Yapı’nın kuruluşundan bahseder misiniz?

Sami Köse: Köseoğlu Yapı’yı 1985 yılında Kayseri’de kurdum. Şirketimiz Erciyes Üniversitesi’nde 19 yıl boyunca kesintisiz taşeronluk yaptı. Burada kazanmış olduğumuz deneyimleri kendi müteahhitliğini yaptığımız inşaatlarda hayata geçirerek kaliteli çalışmalara imza attık. Halen inşaat taahhüt işlerini bilgi ve birikimlerimiz ışığında sahip olduğumuz gücü en verimli şekilde kullanarak devam ettiriyoruz. 2010 yılında yeni bir hamle yaparak inşaat sektörünün önemli açıklarından olan İnşaat güvenlik Ağı, Raylı İnşaat Vinci, Teleskopik Payanda adı altında üçü de patentli yeni ürünlerin imalatına başladık.

Faaliyet alanlarınızdan kısaca bahseder misiniz? Neler yapıyorsunuz?

İnşaatlarda kalıp işçilerinin güvenle çalışabilmesi için tasarlanmış İnşaat Güvenlik Ağı, üretimi, yine inşaatlarda yük taşımak için kullanılan ve de raylı özelliğiyle güvenli çalışma ortamı sağlayan Raylı İnşaat Vinci üretimi yapıyoruz. Bunun yanında inşaatların bel kemiği olan kolonların sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için üretilen ve milimetrik şakül ayarı yapabilen İnşaat Kolon Payandasının da üretimini gerçekleştiriyoruz.

Ağırlıklı olarak Kayseri’de mi çalışmalarınızı yürütüyorsunuz?

Kayseri’de faaliyet göstermemiz nedeniyle ağırlıklı olarak Kayseri’ye hizmet veriyoruz. Kayseri’nin dışında tüm Türkiye’ye de satışlarımız devam ediyor.

Üretim tesisiniz ve kapasitesinden bahseder misiniz?

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan üretim tesisimiz, 1000 metre kapalı, 500 metre açık alana sahip. Buradaki üretimimize 2010’un son çeyreğinde başladık.

Geleceğe dair hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

Ürünlerimizin üçünün de yeni ve Türkiye’de ilk olması bizim tanıtımımızda kolaylık sağladı. Ürünlerimiz kullanıcıları tarafından yüzde 50 oranda takdir gördü. Geleceğe yönelik düşüncelerimiz, teknolojiye önem vererek çalışmalarımızı daha iyi seviyelere getirmektir.

Projelerinizden örnekler verir misiniz?

İnşaat sektörüne kazandırmayı planladığımız yeni projelerimiz var. 2012 yılında hayata geçirmeyi düşündüğümüz projemizle ilgili Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor.

Sizi rakip firmalardan ayıran özellikleriniz neler? Bugün geldiğiniz noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’de daha önce yapılmamış yeni patentli ürünler geliştirerek, inşaat sektöründe çözüm üretmek şirketimizi ön plana çıkaran belirleyici özellikler oldu.

Türkiye’de inşaat sektöründe işçi güvenliği ne aşamada? Sizce kurallara uyulur mu?

Türkiye’de şartlar eskisi gibi değil, birçok şey değişti. İşçi güvenliğine önem veriliyor. İlerleyen zamanlarda bu konudaki gelişmeleri hep birlikte takip edeceğiz.

Daha güvenli çalışma şartları için sizce neler yapılmalı?

Fabrikalarda alınması gereken tedbirler olduğu gibi inşaat alanlarında da alınması gereken tedbirler var. Bu tedbirlerin belirli bir çerçevede zorunluluk haline getirilmesi gerekiyor.

Sektörün sorunları ve sizin çözüm önerileriniz nelerdir?

Daha güçlü Ar-Ge çalışması için devlet desteğine ihtiyacımız var. Bu konuda yapılandırılmış kurumlar yetersiz kalıyor.