Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

‘Vatandaş yastık altı altınlarıyla konut alacak’

TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, emlak piyasası konusunda umutlu konuştu. Karabel, piyasalardaki dalgalanmalardan ve altın fiyatındaki yükselmeden TOKİ’nin olumsuz etkilenmeyeceğini söyledi. ‘’Bilakis daha olumlu etkileneceğini söyleyebilirim. Türkiye’de yastık altı altın fazladır, vatandaşımız yastık altı altınını bozdurup bizim sosyal konutlarımıza yönelecektir’’ dedi.

TOKİ Başkanlığı görevine 15 Temmuz’da asaleten atanan Ahmet Haluk Karabel, Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) faaliyetlerini ve piyasadaki gelişmeleri değerlendirdi. Karabel, TOKİ’nin ilk 500 bin konut hedefine Haziran ayında ulaştığını belirtirken, 2023 yılına kadar ikinci 500 bin konutluk hedef kapsamında da şimdiye kadar 10 bin konuta başlandığını bildirdi.

TOKİ’YE OLUMSUZ ETKİSİ OLMAZ

Piyasalardaki gelişmelerin ve altın fiyatlarının yükselmesinin TOKİ’yi nasıl etkileyeceğine ilişkin Karabel, şu değerlendirmeyi yaptı: ‘’Piyasalardaki gelişmelerin TOKİ’ye fazla olumsuz etkisi olacağını sanmıyorum. Altın değer kazansa da Türk halkı zaten yastık altında altını bulunan bir toplumdur. Konut da insanların olmazsa olmaz bir ihtiyacıdır. Altın inse de çıksa da vatandaşımız bir şekilde konuta yönelecektir.

KONUT İHTİYACI HİÇ BİTMEYECEK

Türkiye’de 3 milyon adet acil konut ihtiyacı, 2015’e kadar da her yıl 600 bin konutluk bir açık görünmektedir. Dolayısıyla konut ihtiyacı hiç bir zaman düşmeyecektir. TOKİ, bu dalgalanmalardan ve altın fiyatının yükselmesinden etkilenmeyecektir. Bilakis daha olumlu etkileneceğini söyleyebilirim. Türkiye’de yastık altı altın fazladır. Vatandaşımız yastık altı altınını bozdurup bizim sosyal konutlarımıza kesinlikle yönelecektir.’’