Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

“Lider üretici firmaların öncelikli tercihiyiz”

2000 yılında kurulan KOR-TEK İnşaat San. ve Tic. A.Ş, kuruluşundan bu yana birçok konuda titiz mühendislik yaklaşımlarıyla kendini ön plana çıkarmış bir firma ve birçok kritik öneme sahip projede başarıyla kendini ispatlamış. Kuruluşunda sadece “Yapısal Onarım ve Güçlendirme” alanında faaliyet gösteren KOT-TEK İnşaat, zaman içerisinde yeni faaliyet alanları yaratmış. Özellikle “Yapı Kimyasalı” alanında büyük üreticilerin uzman uygulayıcı firması olarak görev almış. Faaliyet gösterdiği alanlar haricinde, GRACE Yapı Kimyasalları San. ve Tic. A.Ş. firmasının Marmara, Karadeniz, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu Bölgelerinde distribütörlüğünü yürüten KOR-TEK İnşaat’la ilgili merak ettiklerimizi KOR-TEK İnşaat San. ve Tic. A.Ş ortakları Makine Mühendisi Kemal Evgin ve İnşaat Yüksek Mühendisi Barbaros Aksöz’e sorduk.

2000 yılından bu yana birçok konuda başarılı projeler gerçekleştirdiniz. Bize kuruluşunuz ve gelişim sürecinizle ilgili neler söyleyeceksiniz?

Kemal Evgin: Firmamız, 2000 yılında yapı kimyasalları uygulama alanında faaliyet göstermek üzere kuruldu ve sektörde deneyimli üç ortağın tecrübelerini birleştirdiği bir güç oluşturdu.

Biz özellikle mühendislik çözümleri gerektiren projelerde profesyonel tecrübemiz ve titiz çözüm yaklaşımlarımızla lider üretici firmaların çözüm ortağı olduk.

Onarım ve güçlendirme alanında her çeşit uygulamalarda hem özel hem de devlet sektöründe küçükten büyüğe birçok projede hizmet verdik. Özellikle Marmara depreminin ardından bölgedeki ölçüm-projelendirme-uygulama işlerinde birçok proje ve kontrol firmasıyla çalıştık, beton, çelik ve karbon elyaf güçlendirmeleri yaptık.

Bunun yanı sıra, teknik malzemelerle gelenekselin dışında özel su izolasyonu uygulamalarımız da yüksek metrajlı ve prestijli projelerle iş kapsamımızdadır.

Artık daha da gelişen teknik kadromuz ve çok sayıda devam eden projede çalışan eğitimli ekiplerimizle çok daha güçlü bir takımız.

Gelenekselin dışında derken ne tür malzemeler kullanıyorsunuz? Bitirdiğiniz çok özel işler var mı?

Barbaros Aksöz: Bundan önce, Poliüretan kaplama tipi yüksek teknik ürünlerle 10 yıl garantili işler bitirdik. Örneğin, Levent’te bulunan birçok plazanın çatı katları genel müdürlüklere ayrıldı. Bu binaların teras çatılarının, geleneksel metotlarla yapılmış olan su izolasyonları, zamanla problem çıkartmış ve genel müdür odalarına su sızıntılarına neden olmuştu. Çözüm çok acil ve garantili olarak bekleniyordu. Teraslarda mevcut kaplamanın kaldırılması söz konusu bile edilemezdi. Ayrıca çok sayıdaki klima kompresörlerinin yerinden oynatılmasına bile tahammül yoktu. Bina cam cephe kaplamasının temizliği amaçlı, bir de demir tekerlekli gezici temizlik vinci, bina terasında çepeçevre gezinmek durumundaydı. İşte bu koşullarda firmamız mevcut zemin kaplaması üzerine direkt olarak uygulanabilen ve vinç trafiğine maruz bölgelerde takviyeli bir poliüretan kaplamaya üretici ürün garantisi ile destekli olarak on yıl garanti sözü verdi. Levent plazalar bölgesinde en az beş binanın su izolasyonları bu şekilde yapıldı. Uygulamamızın üzerinden sekiz yıl geçti, şimdiye kadar hiçbir problem yaşanmadı.

Şimdilerde daha da ileri teknoloji izolasyon membranları kullanarak sonradan oluşabilecek bir delinmeyi dahi kompanse edebilecek sistemler kullanıyoruz.

Özellikle ürünlerinizle sektöre kattığınız yenilikleri anlatmanızı istesek…

BA: 2009 yılından bu yana, su izolasyonlarında Grace Preprufe HDPE membran sistemlerinin Marmara bölge distribütörlüğünü yürütüyoruz. Distribütör olarak sorumluluklarımızın farkındayız. Ama her şeyden önce piyasanın ihtiyacını biliyoruz. Bu nedenle önümüzdeki sene ürün çeşitliliğini piyasa talepleri doğrultusunda arttırmayı ve çok daha yaygın olarak müşteriye ulaşmayı hedefledik.

Yeni ürünlerle Grace markası mevcut su izolasyon sistemlerinde yine öncü olacak. Bu ürünler arasında geçtiğimiz senelerde piyasaya sürdüğümüz ve oldukça talep gören, üzerine dökülen yaş betonla aderans yapan Preprufe® membranların yanı sıra ürün gamımıza yeni katılacak Poliüretan ve Polyurea su izolasyon malzemelerimizle bilinen izolasyon sistemlerini bir adım daha öteye götürmeyi planlıyoruz.

Sizi rakip firmalardan ayıran en belirgin özellikleriniz neler?

KE: KOR-TEK, öncelikle “müşteri memnuniyetini” göz önünde tutan bir firmadır. Müşterinin gerçek ihtiyacını saptar, buna uygun ürün ve uygulamayı önerir. Bu nedenle belli standardın altında kaldığını düşündüğü ürünleri kullanmaz. Müşteri adına, görünen maliyetle gerçek maliyet analizini yapar.

Bizi farklı kılan, işlerimizde hep doğru seçilmiş ürünler kullanarak müşterinin ihtiyacına yönelik teknik ve pratik çözümler getirebilmemizdir. Başından beri müşterilerimizin mutlak memnuniyetini sağlayarak onların diğer projelerinde de tekrar tekrar bizleri tercih etmelerini işte bu şekilde sağladık.

Sektör olarak kalite ve standartlar konusunda daha ileri adımlar atılması için neler söylenebilir?

BA: Yapı kimyasalları sektörü, kalite ve standartlar açısından son yıllarda oldukça ilerlemiş durumda. Artık, “merdiven altı” tabir edilen bazı üreticilerin, standart dışı ürünleri piyasada rağbet görmüyor. Standartlar ve kurallar oldukça etkin bir şekilde uygulanıp kontroller sıkılaştırılmış durumda. Ürünlerde “TSE” ve “CE” belgesi, müşterinin de sorgulayıp aradığı şartlar haline geldi.

Denetleme ve kontrollerin daha da önemle ele alınması halinde, standart dışı ürünlerin müşteri karşısına çıkma olasılığı gün geçtikçe zayıflayacak. KİPTAŞ, TOKİ gibi devlet teşekkülleri ve belli başlı müteahhit firmalar, projelerinde kullanacakları ürünlerin seçimi aşamasında, üretici firmalarda oldukça detaylı kontrolleri, kendi kadrolarındaki denetçiler vasıtasıyla yürütmektedirler.

Biz yapı kimyasalları üretici firmalarına, ürün geliştirme ve piyasa ihtiyaçları; proje/tasarım firmalarına ise, uygun ürün seçimi konularında danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Tecrübeli uygulama firmalarına düşen sorumluluk, müşterinin ürün ve süreç konusunda doğru bilgilendirilmesidir.