Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Asansör kapılarını duman sızdırmaz hale getiren perdeler

Sürekli hareket halindeki asansör kapılarını yangına dayanıklı olarak dizayn edilebilir; ancak tamamen duman sızdırmaz olarak tasarlama olanağı yoktur. Açılır kapanır kapılarda asansör önünde lobi oluşturma olanağı yoksa çoğu zaman mimari olarak buna olanak yoktur, dumanın asansör kapıları aracılığıyla diğer katlara yayılmasını önlemek veya asansör kabinlerinin dumanla kaplanabilir. Bunun sonucu solunum ve görüş zorlukları ve panik oluşmasına da neden olabilmektedir.

İnsan tahliyesinin zor ve uzun süreler alacağı binalarda bu nedenle duman yayılımını önlemek için Smoke Guard Systems-USA ve BLE-İngiltere firmalarının Türkiye distribütörü ve uygulama firması olan Protek Mühendislik, duman kontrol sistemleriyle yeni teknolojik ürün çözümleri sunuyor.

SMOKE GUARD DUMAN PERDESİ NASIL ÇALIŞIR?

Çok basit ve güvenilir ve “ekonomik” bir mekanizmaya sahip. Duman sızdırmaz; ama şeffaf özellikle olan perde sarılı bir rulo olarak sürekli kapalı olarak hazne içerisindedir. Asma tavan içerisinde muhafaza edilen rulo, asansör kapısının metal kasasına güçlü magnetik bantla yapışarak tam temasını sağlar. Aynı anda kendi ağırlığıyla rulo aşağıya doğru yuvarlanır ve minimum sızdırmazlık sağlar.

Asansör önünde monte edilmiş duman dedektöründen veya yangın alarm panelinde gelen sinyalle otomatik olarak çalışır. Asansör içerisinden açılarak kabinden dışarı çıkma olanağı da sağlar. İstenirse kabin içerisinden butonla da geri sarılabilmektedir.

Yangın ve Duman Perdeleri için çok geniş uygulamalar alanları var. Daha farklı amaçlarla yangına ve dumana karşı sabit ve otomatik perde çözümleri için BLE sistemleri mimari çözümler sağlıyor. İki saate kadar sertifikalı BLE ürünleri yangın kompartmanı oluşturmak amaçlı olarak mimari çözüm olanakları sunuyor.

KULLANIM ALANLARI :

Hastaneler

Atrium

Mutfak-Restaurant

Otoparklar

Oteller

İş Merkezleri

Konut Alanları

Yüksek Katlı Binalar

ONAYLAR:

Smoke Guard: UL Listed , ICC

BLE : BS ve EN standartlarına göre yangın laboratuvar test sertifikalarına sahiptir.