Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Konteynerlar kiralanıyor

Con-rent Con-imex´in sunacağı kiralama sistemidir. Bu sistemle ilgili yaklaşık 3 yıldan beri araştırmalar yapıyorduk. Araştırmalarımızın sonucunda iç piyasanın böyle bir sisteme ihtiyacı olduğunu belirledik.

Yaklaşık 6 ay önce başlayan Con-rent Kiralama Sistemiyle ilgili çalışmalar neticesinde ilk pilot bölge olarak fabrikamızın da bulunduğu Çukurova bölgesi seçildi. Kiraladığımız bir çok projemiz var. İlk etapta tek odalı, iki odalı, sadece WC olan bir ünite, sadece duş olan bir ünite ya da sadece güvenlik kabini gibi standart ürünlerle çalışılmaya başlandı. Şu anda ise 20 adet kiralık konteyner mevcut.

HEDEF İÇ PİYASADA YAYGINLAŞTIRMAK

Bu sisteme başlarken asıl hedef iç piyasada yaygınlaşmaktı. Çukurova bölgesinde başlanmasının nedeni biraz piyasa araştırması yapmaktı. 2010 yılının ikinci yarısından itibaren tüm Türkiye´de kiralama sistemini başlatacağımızı öngörüyoruz.

KİRALAMA SİSTEMİNİN AVANTAJLARI

Con-rent Kiralama Sisteminin en önemli avantajı tabi ki maliyet. İkinci büyük avantaj ise şuan kiralanan ürünlerin tamamının yeni ürünler olması. Bu noktada hedef elbette kullanıcılara her zaman yeni ürünler sunabilmek. Peki bu nasıl sağlanabilir? Bir ürün kiralandığında ve süresi dolup satın alındıktan sonra herhangi bir parçasında deforme var ise fabrikada sadece bu parçayı tekrar değiştirerek, ürün diğer firmaya yine yeni ürün olarak teslim edilebiliyor. Bu yalnızca kiralamada değil satışı yapılan ürünler için de geçerli bir durum. Kullanıcıların almış oldukları bir üründe kullanım hatası dışında oluşan herhangi bir hasarda her koşulda yanlarındayız. Con-rent Kiralama Sistemi tamamen bir hizmet işidir.

PROJE BAZLI KİRALAMA

Standart ürünler ile başlanılan bu sistemde esas hedef proje bazlı kiralama yapmak. Bu sistemle ilgili hedef ise A+ projelere ürün temin edebilmek. Bir projede ne gerekiyorsa üretiliyor ve bu ürünlerin kiralaması yapılabiliyor. Baştan sona anahtar teslim mobilizasyon işi de kiralanabiliyor.

FİNANSAL AÇIDAN RAHATLIK SAÐLIYOR

Bu sistem genelde belli süresi olan projeler için çok tercih edilen bir sistem. Ayrıca bir proje için uygun olan bir şantiye, diğer başka bir proje için uygun olmayabiliyor. Satın almak yerine, bu hizmeti kiralama gibi bir unsurda mülkiyetin kendine ait olmaması, finansal açıdan firmayı çok rahatlatıyor. Kiralamayla beraber firmalar sadece o şantiyesi için uygun mobilizasyonu gerçekleştirmiş olacaklar. Öte yandan bu mobilizasyon üniteleri de tekrar revize edilip, geliştirilip başka yerlerde tekrar kullanılabiliyor.

Kiralama sistemi ile işin finansal yükünü Con-imex üstlenmiş oluyor. Üretilip, satışı gerçekleştirilen ürünün parasını tahsil ediyor ama bu sistemle ürünün maliyetini ilk aşamada şirket karşılamış oluyor. Fakat kiralama sistemi aynı zamanda 2. el satış gibi bir alan da sunmuş oluyor.