Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Aydınlatmada daha uzun ömür ve daha yüksek performans

Profesyonellerin aydınlatma konusunda beklentileri daha yüksek olabilir. Giderek artan enerji maliyetleri ve sürdürülebilir kaynakları kullanmaya duyulan gereksinimle birlikte, hem verimli hem de kaliteli aydınlatmaya ihtiyaç ve talep artıyor. Artık sadece ışığa değil, aynı zamanda özel durumlara ve ihtiyaçlara özgü aydınlatma çözümlerine ihtiyaç duyuluyor. Yeniden yapılandırılan ve genişletilen Dulux iğne bacaklı kompakt flüoresan lamba yelpazesiyle Osram, sayısız profesyonel kullanım alanına uygun ürünler sunuyor. Lambaların kullanım süresi ve verimliliğine ilişkin performans rakamlarında, tüm ürün kategorilerinde önemli oranda gelişme sağlandı. Osram Dulux iğne bacaklı kompakt flüoresan lambalar artık, daha önce olduğu gibi lamba biçimi değil, ürünün ana özellikleri temel alınarak yapılandırılıyor. Profesyonel kullanıcılar her türlü kullanım için kendilerine en uygun lambayı üç kategori içinde bulabilecekler:

EN YÜKSEK PERFORMANS

En yüksek performansa sahip Osram Dulux lambaları, yalnızca iyi bir lambanın yeterli olmadığı, yüksek renksel geriverimi, çok uzun ömür ya da çok yüksek veya düşük ortam sıcaklıkları gibi, aydınlatmadan daha fazlasının beklendiği kullanım alanları için geliştirildi.

Ulaşılması zor armatürler için uzun ömürlü lambalar ve genel aydınlatma amacıyla kullanılan gün boyunca uzun süre yanan lambalar bu kapsamda yer alıyor. Osram Dulux TX serisi lambaların (Osram Dulux D/E XT, Osram Dulux T/E XT ve Osram Dulux L XT) ortalama 36,000 saate kadar çıkabilen olağanüstü uzun kullanım ömürleri var. Uzun kullanım ömrü, aydınlatma bakım periyodunun önemli ölçüde uzaması anlamına geliyor ki bu da gün içinde uzun saatler boyunca yanan lambalar ya da ulaşılması zor armatürler için büyük bir avantaj. Bekleme salonlarında ve terminallerde, koridor, merdiven boşluğu, hastane, otel ve mağazalarda, Osram Dulux XT yatırım, bakım ve yenileme giderleri de dâhil olmak üzere daha düşük aydınlatma maliyeti sağlıyor. XT lambaları 2010’un sonunda tüketici beğenisine sunulmuş olacak.

İÇ MEKÂN AYDINLAMADA ÜST DÜZEY ETKİ

Yüksek verimliliğe sahip Osram Dulux HE lambalar hem direkt hem de indirekt iç mekân aydınlatmaları için uygun. 100 lm/W´a kadar çıkabilen yüksek verimlilikleri (Osram Dulux L HE) ve ortalama 20,000 saat kullanım ömürleriyle, oteller, yiyecek-içecek servisleri, sanayi ve ticaret, kamu tesisleri ve mağazalar gibi sayısız mekân için uygun maliyetli bir aydınlatma seçeneği sunuyor. Bilinen Osram Dulux D/E modeliyle kıyaslandığında, Osram Dulux T/E HE tasarımının ışık verimliliği %30’dan fazla arttırıldı. Mükemmel renksel geriverimin önemli olduğu mağaza, tekstil sanayi ve yayıncılık alanları gibi iç mekânlarda Osram Dulux L Lumilux De Luxe’ün renksel geriverim endeksi Ž90’dır. Aynı zamanda, ortalama 20.000 saat kullanım ömrü ve % 34 daha fazla ışık dolgunluğuna sahiptir.

YÜKSEK VE DÜŞÜK ORTAM SICAKLIKLARI İÇİN LAMBALAR

Osram Dulux L SP düşük sıcaklıklarda (+5ŞC) en iyi kullanım için geliştirildi. L Constant ve T/E Constant yalnızca düşük sıcaklıklarda değil aynı zamanda yüksek sıcaklıklarda (70ŞC’a kadar) da en iyi şekilde çalışıyor. Tüm bu lambaların ortalama kullanım ömrü 20,000 saattir ve uygun bir elektronik balast (ECG) ile kullanılırsa istenildiğinde dimlenebilir. Soğuk mağazaların iç kullanımları ya da sokak lambaları için idealdir. Ayrıca L Constant ve T/E Constant, yüksek sıcaklıklı armatürlerde de kullanılabilir.

ANINDA TASARRUF SAÐLAYAN LAMBALAR

Osram Dulux D ES lambaları anında %10’a kadar enerji ve para tasarrufu sağlıyor. İç mekân kullanımlarında Osram Dulux D 18 Watt ve 26 Watt lambalarının yerini D ES 16 Watt ve 23 Watt aldı. Kullanımda olan iç mekân aydınlatmaları için geliştirildi ve küçük armatürler ile montaj alanı derin olmayan sarkıt armatürler için ideal.

En basit çözümün en iyisi olduğu ve özel gereksinimlerin olmadığı uygulamalarda, teknik standartlar genellikle yeterlidir. Osram Dulux S, D, T PLUS, F ve CFL Square bu tür durumlar içindir. Tipik kullanım alanları merdiven boşlukları, ofisler, salonlar ve fuayelerdir.

Osram, yeniden yapılandırılan Dulux pin soketli kompakt flüoresan lambalar ile her tür profesyonel aydınlatma alanına uygun ürünler sunuyor. Ürün yelpazesi, özel taleplere uygun olarak üretilen yüksek performanslı lambalardan enerji tasarrufuyla yüksek kaliteyi birleştiren temel ihtiyaçlara yönelik lambalara kadar uzanıyor.

ÇEVREYİ DE KORUYOR

Yenilenen ambalajlarıyla Osram çevreyi de koruyor. Ambalajlarda yalnızca geri dönüşümlü kâğıt ve kartonlar ile solventsiz mürekkep ve çözülebilir vernik kullanılıyor. Ayrıca, bir bakışta lambanın gücü, ışık dolgunluğu ve uygun kontrol ünitesi özellikleri kolayca görülebildiğinden, bu yeni tasarım lamba seçimini de kolaylaştırıyor. Dahası, en yüksek kalite lambalar için koyu yeşilden, yüksek kaliteli lambalar için yeşile ve de standart kullanımlar için açık yeşile kadar üç farklı yeşil tonuyla tanımlanan renk kodu sistemi ürünlerin daha anlaşılır olmasını sağlıyor.