Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

“İnşaat firmalarına partner olmayı hedefliyoruz”

Firmanızın yürüttüğü çalışmalardan kısaca söz eder misiniz?

Mert Cambol: Ekotank olarak Histaş A.Ş. bünyesinde faaliyet gösteriyoruz. Ekotank 2007 yılında yüzde yüz yerli yatırım olarak faaliyete geçti ve ileri teknolojili sıvı depolama sistemleri tasarımı ve üretimi ile ilgileniyor. Hâlihazırda

6 ana ürün gamında yastık tipi esnek su depolama sistemlerinden çelik konstrüksiyonlu ve 3000 m3 hacme kadar üretilebilen sanayi tipi Mars ve Apollo serisi depolara kadar çok geniş ihtiyaçları karşılayabilecek bir ürün gamına sahibiz. Avrupa’dan kıta Avustralya´sına kadar koleksiyon ve çözümleri bu derece geniş bir başka üretici daha bulunmamaktadır. Ar-Ge departmanımız ve makine parkımıza yaptığımız ciddi yatırımlar ile Ekotank kısa zamanda büyük yol kat ederek Türk Silahlı Kuvvetleri´nden NATO üyesi ordulara, Suudi Arabistan´ın en büyük firmalarından, Saudi Aramco´dan Sudan Hükümetine kadar önemli bir müşteri portföyü oluşturmayı başardı. Yurtiçi ve dışında yaptığımız kaliteli işler ile sektörde hem aranan bir üretici olmanın hem de hızla büyümenin haklı gururunu yaşıyoruz.

Geçen yıl ciro hedeflerinize ulaştınız mı? 2010 yılından beklentileriniz neler?

Ekotank olarak 2009 yılında hedeflerimize ulaştık. Ertelenen ihtiyaçların Nisan 2009´dan sonra uyanması ve daha çok üretimimizin krizden çok etkilenmeyen coğrafyalara olması bunda önemli bir rol oynadı. 2010 yılında Ekotank olarak tanıtım faaliyetlerimize ciddi hız verdik. 2009´dan çok daha iyi bir yıl yakalamak için çalışıyoruz.

Ürün portföyünüzden söz edebilir misiniz? 2010 yılında hangi ürünler öne çıkacak?

2010 yılına yeni ürünlerimiz olan Mars ve Pluton serisi ile girdik. Bu ürünlerin tasarım ve kalite kontrol aşamalarını 2009 yılında tamamladık, bunun yanı sıra faydalı model ve patent başvurularımız sonuçlandıktan sonra da üretime geçtik. Yeni ürünlerimiz sayesinde ton başına depolama maliyetini düşürürken üretim proseslerinde yaptığımız ayarlamalar ile kaliteden hiçbir şekilde ödün vermeden müşterilerimize maksimum faydayı sağlamayı hedefledik. Hâlihazırda tüm ürün gruplarımızda daha geniş bir yelpazede kimyasal depolama çalışmaları hem de tarım alanında yaptığımız inovasyonlar üzerinde çalışıyoruz.

Sektörde yaşanan temel sorunlar neler ve siz çözüm önerilerinizden söz edebilir misiniz?

Sektörde yaşanan en temel sorun eski teknolojilere bağlılık ve yeniliklere biraz kapalı olmamız. Diğer yandan özellikle içme suyu depolamasında suyun uzun vadeli kaliteli depolamasına verilen önem eksikliği. Ekotank olarak üretimimizin %80´i bu konuda daha bilinçli olan ülkelere kaymış durumda ancak Türkiye pazarında da devamlı eğitim ve bilinçlendirme kampanyalarımız devam ediyor.

Proje çalışmalarınızdan örnekler verebilir misiniz?

Ekotank 2009 senesinde Afganistan´dan Irak´a, Sudan´dan Maldivler´e kadar çok geniş bir coğrafyada projeler tamamlandı. Afganistan´ın zor şartlarında Amerikan Ordusu için yapılan bir kampın iki adet 653 tonluk içme suyu deposu, Suudi Arabistan´ın en büyük firmalarından biri olan Saudi Aramco´ya üretilen iki adet 1000´er tonluk içme suyu depoları ve Maldivler´de bir ada otelinin denizden içme suyu elde eden Ters Osmos tesisi için yapılan; 7 tanktan oluşan atık ve içme suyu depoları gurur duyduğumuz projeler oldu.

Firma olarak farklılıklarınızı nasıl konumluyorsunuz?

Ekotank olarak su ve sıvı depolaması konusunda dünyada aynı çatı altında en fazla çözümü sunan firma olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. 5 litreden 3.000.000 litreye kadar su ve sıvı depolaması yapabilen geniş ürün yelpazemiz müşterilerimize eşsiz çözümler sunuyor. Ürettiğimiz tüm depolar çok titiz mühendislik hesapları yapılarak tasarlanıyor ve çok uzun dayanım süreleri göz önünde bulundurularak imal ediliyor. Profesyonel depolama ihtiyaçları için üretilen Apollo ve Mars serilerinde m3 başına dünyadaki en ekonomik depolama maliyetini sunuyoruz. Bu arada Türk mühendislerinin yaratıcılığını ve üretim ekibimizin çalışkanlığı rakiplerimize göre bize ciddi anlamda bir farklılık yaratıyor. Tüm bunların yanı sıra hem depolama hem de arıtım konusunda araştırmalarımız devam ediyor.

Önümüzdeki süreçte hedefleriniz nelerdir?

Ekotank olarak 2007´den beri en zor coğrafyalarda çok önemli projelere imza attık. 2010 senesinde Orta Doğu ve Kuzey Afrika pazarında büyümeyi hedefliyoruz. Çevre ülkelerde ciddi işlere imza atan Türk inşaat ve taahhüt firmalarına güvenilir ve vazgeçilmez bir partner haline gelmeyi kendimize hedef edindik.