Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Bangkok Havaalanı yerden ısıtma ve serinletme uygulaması

Uponor Panel yerden serinletme sistemi Bangkok’un yeni uluslararası havalimanını deplasmanlı havalandırma sistemi ile kombine olarak soğutuyor. Bu sistem bugüne kadar dünyada yapılmış en büyük yerden ısıtma ve serinletme projesidir. 20 futbol sahası büyüklüğündeki yaklaşık 150 bin metrekare alanda Uponor serinletme sistemi kullanılıyor. 440 metre uzunluk ve 110 metre genişliğe sahip (yaklaşık 500 bin metrekare) terminal, benzerleri arasında en geniş bina kompleksidir. Terminali H şeklinde çevreleyen ve kapılardan uçaklara kadar olan alanın uzunluğu 3.500 metredir. Toplam alan 32 kilometrekareye ulaşmaktadır. Serinletmeyi ve termal konforu sağlamak için, serinletme konsepti iki ayrı sistem şeklinde kombine edilmiştir.

DÖŞEME SICAKLIÐI İSTENEN SEVİYEDE KALIR

Yerden serinletme sistemi güneş ışınlarının döşeme tarafından emilmesini sağlar, bu şekilde döşeme sıcaklığının konforlu düzeyde kalması mümkün olur (minimum 21 derece). Diğer yandan ayarlanabilir akış miktarıyla deplasmanlı havalandırma sistemi nemi alınmış ve sirküle olmuş havanın, difüzörlerle zeminden 2 metre yüksekliğe kadar dağıtılmasına olanak verir.

Havaalanı için serinletme sisteminin bütün ihtiyaçlarını karşılayan oldukça net bir taslak kabul edilmiştir. Bölgedeki oldukça sıcak iklim yüzünden zaman zaman aşırı ihtiyaçlar ortaya çıkar. Ortalama olarak kış mevsiminde dış sıcaklık gündüzleri 31 derece, akşamları 21 derecedir. Yazın ise ortalama sıcaklık geceleri 25 dereceyi, gündüzleri 34 dereceyi bulmaktadır. Güneş ışınları neredeyse her zaman içeriye doğrudan gelmektedir. Yılın büyük bir çoğunluğunda güneşin ışıması 1000 W/m²’ye ulaşmaktadır. Serinletme ve nemlendirme kontrolü yapılan faal hava alanlarında günün tamamında ihtiyaç duyulan iç hava sıcaklığının 24 derece ve nem oranının da yüzde 50 ile yüzde 60 arası olması istenmektedir.

GÜNEŞ IŞINLARINDAN KORUNMA

Doğrudan gelen güneş ışınlarının ışımasından binayı korumak çok önemlidir. Bunu elde etmek için, çatı inşaatında geniş levhalar kullanılmaktadır. Güneş ışınlarının emiliminin oluşturduğu ortamla doğal aydınlatma sağlanmaktadır.

Açık alanlarda ki gölge konseptinin temeli emilmiş güneş ışınlarının geçmesine olanak sağlayan membranlı çatı sistemine dayanmaktadır. Buna ek olarak geliştirilmiş inşaat yöntemleriyle uygulanan iç membranın üzerindeki metalik kaplama sayesinde, güneş ışınları tarafından ısıtılmış dış membran ile bina içinde ısı alışverişinin önüne geçilir. Ayrıca bu kaplama soğutulmuş yüzeyi ısısını bir ayna gibi yansıtarak, soğutulmuş bir ortam hissi yaratır.

Bu yalıtım yerden serinletme ile birleştirildiğinde genel ısının düştüğü hissini yaratır ve bina içindeki termal konforu artırır, Uponor klasik panel serinletme sistemi maksimum 70 ile 80 W/m² arası serinletme yükü sağlar.

Bu sistem 13 derece gidiş ve 19 derece dönüş sıcaklığında sürekli çalışmaktadır. Engel metodu ile üretilmiş Uponor PEX-a boruları çoğunlukla 150 milimetre aralıklarla, gölgeli kısımlarda ise 200 milimetre aralıklarla serilmiştir. Açık alanlarda Uponor panel serinletme sisteminin toplam kapasitesinin yarısından fazlası kullanılmaktadır. Bu alanlarda iç hava sıcaklıkları arasında ki fark sadece 2 K’dir. Bu zemine çarpan yüksek ışınım sayesinde mümkün olmaktadır. Yerden serinletme sistemi sonucunda gerek duyulan havalandırma sistem kapasitesi yarıya inmektedir. Deplasmanlı havalandırma sistemi 18°C sıcaklıkta ki hava ile beslenmektedir. Dağıtıcılar hava difüzörü olarak adlandırılan hava çıkış beslemesi içine yerleştirilmiştir. Oval istasyonlarda hava difüzörleri ve Uponor dağıtıcıları dikey olarak yerleştirilmiştir. 18 derece ile beslenen havanın nem oranının yüzde 55-60 olması nedeni ile çiğ noktası 10 derece altına düşmektedir. Bu şartlarda 13 derecede beslenen izolasyonsuz dağıtıcılarda, herhangi bir yoğuşma olması gibi bir risk yoktur.