Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

“Yüksek beklentili projelere cevap veren ürünler sunuyoruz”

Balcıoğlu Şirketler Grubu Teknik Satış Müdürü Ahmet Güngören, kendilerini rakiplerinde farklı kılan en önemli özelliklerinin müşteri tercihlerini sürekli sınayan anket çalışmaları ve Ar-Ge departmanına verdikleri önemden kaynaklandığını söylüyor.

Bize Balcıoğlu Şirketler Grubu’nu tanıtır mısınız?

Ahmet Güngören: Dünyanın her yerinden en kaliteli malzemeleri ithal eden ve tüketicinin hizmetine sunan, her zaman kaliteyi ön plana çıkaran dolayısıyla müşteri odaklı çalışan, inşaat sektörünün öncü kuruluşlardanız. Firmamız inşaatın her aşamasında ihtiyaç duyulan malzemelerle ilgili pratik ve kesin çözümler sunar.

Ürün portföyünüzden bahseder misiniz?

Firmamız portföyünde inşaatın her aşamasında tüketciye yardımcı olan malzemelerimiz mevcut. Plywood ve yapısal kontraplak çeşitleri alanında tüm dünyada kullanılan ve tercih edilen en kaliteli ürünleri portföyümüzde bulunduruyoruz. Kalıp teknolojisinde derin bilgi birikimine sahip olan UPM (Finlandiya kökenli ) firmanın Türkiye mümessilliğini yapmaktayız. Yine Birch ağacını en iyi şekilde sunan Rusya’nın büyük Plywood üreticilerinden olan Sveza Grubu‘nun Türkiye Distribütörlüğünü yapan tek firmayız. Bunun yanında alternatifli Endonezya, Romanya, Hindistan, Şili ve daha birçok yerden gelen kalitesi belli seviyede müşteri taleplerine cevap verebilecek etkin bir malzeme portföyümüz mevcut.

Ürünlerinizin özelliklerinden bahseder misiniz?

Dayanıklı, uzun ömürlü, çevreye saygılı farklı ürünleri müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz. Hammaddesi plastik olan Balko Pi Plak, brüt beton alınacak kalıp işlerinde, tekrar kullanım sayısı için yüksek beklenti olan projelerde vazgeçilemeyecek bir ürün. Yüzde 25 oranında geri dönüşüm imkânı olması büyük avantaj sağlıyor. Balcıoğlu firması olarak sorumluluğumuzun bilincinde ağaç kesimini önleyici ve ekonomiye kazandırılabilir özelliği olan Balko Piplak’ı üretiyoruz. Bu geri dönüşüm müşterinin elinde kalan ve daha sonra kendisinin kullanmasının uygun olmadığı malzemelerin değerlendirilmesi ile ilgili. Malzemenin geri dönüşüm olabilmesi yapısı ve kimyası ile doğrudan orantılı. Dekoratif malzeme olarak bambu plywood, üzeri polipropilen kaplı plywood ürünlerimiz special ürünlerimizden. H 20 ahşap kirişler geleneksel ahşap kalıba göre çok daha dayanıklı ve uzun ömürlü olup müşterinin cebine ve çevreye dost özelliğe sahip. OSB Ahşap Paneller (Oriented Standart Boards ) yönlendirilmiş yonga levha malzemesi çatı kaplamaları, kiremit ve shingle altı kaplamaları, taşıyıcı zeminler,duvar ve ara bölme duvarlarında, siding altında, depo, sahne her türlü iç dekorasyonda, ambalaj sektöründe, prefabrik yapılarda ve fuar standartlarında kullanılan OSB levhaların Kronospan Bulgaristan fabrikasının Türkiye distribütörlüğü ve bunun dışında Kronospanın Romanya fabrikasından gelen OSB-3 ahşap panellerimiz mevcut. Yüksek elastiste modülü, ana eksende yüksek mukavemeti ve rutubetli ortamlarda kullanılabilirliği ile güven içinde kullanma özelliğine sahip. Sim Shıngle ise uzun yıllardır Avrupa ve ABD ‚de dayanıklı ve ekonomik çatı kaplama malzemesi olarak kullanılıyor. Kolay uygulanabilen ve dekoratif çözümler sunan Sim Shıngle Standart AŞ.‘nin içeriği 125 gr/m2 fiberglass (camtülü) içeren APP katkılı bitüm ile kırılmayan çatı kaplama malzemesi. Üzerindeki doğal mineral taşlar sayesinde ultraviyole ışınlardan etkilenmez. Hafif olması sebebiyle yapıya ilave bir yük getirmez. Bunun dışında ithal ettiğimiz kendi markamız olan UNO Shıngle okside bitümlü yapışkanlı, yapışkansız shınglelar ile size geniş bir seçenek sunuyor.

Yurtiçi bayiliklerinizden bahseder misin?

Balcıoğlu olarak ithal ettiğimiz malzemeler dışında yurtiçinde birçok bayiliğimiz mevcut. Su yalıtım membranlarında ise Standart AŞ ‘nin bayiliğini yapıyoruz. Müşterilerimize her iklimde kullanabilecek Plastomerik esaslı Penguen (APP Katklılı) ve Panda(APP Katkılı) serileri, Elastomerik esaslı Fok (SBS Katkılı) serisi membranları ile çeşitli alternatifler sunuyoruz. Standart su yalıtım membranları, şaluma alevi ile kolay uygulanır, tasarruf sağlanır, soğuk hava koşullarında çatlama ve kırılmalar söz konusu olmaz. Sıcak hava koşullarında erime ve akma, yaşanmaz. Bayisi olduğumuz Standart İzolasyon AŞ’nin yeni ürünleri arasında kendinden yapışkanlı bantlar ve membran çeşitlerinin yanı sıra detay çözümleri ve özel uygulamalar mevcut.

Farklı ürün gruplarında üretimleriniz mevcut mu?

Isı yalıtım ürünleri, Ursa camyünü, Manomer taşyünü , XPS extrude polistren levhalar ve styropor köpük levhalar, alüminyum ve boyalı saç paneller, Tepe BETOPAN ürünleri ile çeşitli alternatifler sunuyoruz.

Ürünlerinizin tamamını iç pazarda mı tüketiyorsunuz?

Ana ürünlerimiz özellikle Plywood, Osb başta olmak üzere iç piyasada projelerde ve alt bayilerimizle beraber tüm Türkiye sathında etkin rol oynuyor. Yurtdışında ise gerek Türk müteahhit firmalarına gerekse yurtdışı pazarlara ürünlerimizi göndermekteyiz.

Sizi rakiplerinizden farklı kılan en belirgin özellikleriniz neler?

Bizi farklı kılan özelliğimiz tamamen Ar-Ge departmanımıza verdiğimiz önem. Müşterilerimiz üzerinde yaptığımız anket çalışmaları sonucunda ortaya çıkan istikrar. Kaliteli zengin ürün yelpazemiz Türkiye’nin her yerindeki bayilerimiz ve depolarımız ve bölge müdürlüklerimizin (Yurt içinde İstanbul merkez, Hadımköy Merkez depo, İkitelli, İzmir’de depo Ege Bölge Müdürlüğü, Antalya’da depo ve Akdeniz Bölge Müdürlüğü, Ankara Bölge Müdürlüğü, Adana Bölge Müdürlüğü olarak hizmet vermekteyiz ) varlığı müşterilerimizdeki memnuniyeti ve bizlerle ilişkileri farklılaştırıyor.

Sektöre dair yönetmeliklerin ve denetimlerin yeterli olduğunu düşünüyor musunuz?

Türkiye’de standartlar açısından 2000’li yıllardan sonra gelişmeler olmakla beraber bazı kesimlerde eksiklikler henüz giderilmedi. 2000 yılında çıkarılan yeni yapılan binalarda ısı yalıtımsız bina olmayacak koşulu 2011 yılında yürürlüğe girecek olan Binalarda Enerji Perfonması (BEP) Yönetmeliği’ne göre sadece ısı yalıtımını yapılmasını kapsamayıp, 2017 senesinde tüm binalarda zorunlu hale geleceğinden yeni bir hareketlilik sağlayacak.

Ülkemizde tüketicinin yeterince bilinçli olduğunu düşünüyor musunuz?

Balcıoğlu olarak uzun süre çalıştığımız müşterilerimiz genel anlamda bilinçli olmakla beraber yeni tanıştığımız müşterimizlerle diyaloglarımızda teknik donanımlı satış personelimizin yardımına ve yönlendirmesine ihtiyaç duyuyoruz. Müşteri için en uygun malzemeyi vererek sonrasında olumlu tepkiler alıyoruz.