Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

TÜRKİYE’NİN İLK GÜNEŞ ENERJİSİ PANELİ FABRİKASININ TERCİHİ ALDAĞ

Kalyon Holding tarafından kurulan, Türkiye’nin ilk tam entegre güneş enerjisi paneli fabrikasında, ALDAĞ klima santralleri ve ısı geri kazanım cihazları tercih edildi.

Kalyon Güneş Teknolojileri Üretim A.Ş., tarafından Ankara Başkent Organize Sanayi’de inşa edilen, üretim birimleri ve yardımcı tesisler ile birlikte toplam 80.000 metrekare kapalı alana sahip entegre güneş paneli tesisi, PV panel üretiminin entegre olarak tek çatı altında toplandığı tek tesis olma özelliğine sahip. Yıllık 500 MW fotovoltaik modül üretimi kapasitesine sahip tesis, Türkiye’nin ilk, Avrupa ve Orta Doğu’nun tek entegre güneş paneli tesisi olarak 19 Ağustos’ta hizmete girdi.

ÜRETİLEN PANELLERİN YERLİLİK ORANI YÜZDE 70’İN ÜZERİNDE OLACAK

Yatırım tutarı 400 milyon doları bulan tesis gerçekleştireceği üretimle her yıl yaklaşık 100 milyon dolarlık panel ithalatını önleyecek. Tesiste üretilen panellerin yerlilik oranı yüzde 70’in üzerinde olacak. Bu tesiste güneş enerjisi teknolojilerinin geliştirilmesi için bir Ar-Ge merkezi kurulacak ve bu merkezde 100 araştırmacı faaliyet gösterecek. Ar-Ge merkezine 10 yılda yaklaşık 90 milyon dolar kaynak aktarılacak. Türkiye’nin yenilenebilir enerji yatırımları arasında önemli bir yere sahip olan tesiste Aldağ A.Ş.’nin klima santrali, ısı geri kazanım cihazları ve sıcak hava apareyleri hizmet verecek. Hiçbir şekilde kaynaklı birleştirme yapılmadığı için gövde iç yüzeyleri tamamen pürüzsüz, yıkama, silme kolaylığına sahip, EUROVENT belgeli 13.000 metreküp kapasiteli klima santrali, tesisin çevresel duyarlılıklarını hassasiyetle gözetiyor.

ISI EŞANJÖRÜ İLE YÜZDE 30, FAN GRUBU İLE YÜZDE 40 ENERJİ TASARRUFU

Aldağ A.Ş.’nin kanal tipi, elektrikli ısıtıcılı ve modbus protokolü ile uyumlu ısı geri kazanım cihazları, yüzde 70 verimlilikteki ısı eşanjörü ile yüzde 30 enerji tasarrufu gerçekleştirir. Bu tesiste kullanılacak sıcak hava apareyleri, bakır boru alüminyum kanatlı, yüksek verimli ısıtıcı bataryalara sahiptir. Sessiz ve güvenli çalışan fanı, 230 V 50 Hz şebekeden beslenir. Bu fan grubu ile yüzde 40 enerji tasarrufu sağlanmaktadır.