Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

TÜM İSKELE UYGULAMALARI İÇİN TEK SİSTEM: DOKASCAFF UNI

Malzemesinin yüzde 80’i farklı uygulamalar için tekrar kullanılabilir olan DokaScaff UNI iskele sistemi, tüm alanlarda güvenli uygulama imkânı sunuyor. Bir iskele ile birden çok uygulama yapabilmeyi sağlayan DokaScaff UNI, daha az sayıda farklı üründen oluşması nedeniyle kurulum ve sökümde büyük kolaylık getirirken, şantiyeye hız ve ekonomi sağlıyor.

Çok doğrultulu disk kilitlemesine dayanılarak tasarlanan DokaScaff UNI iskele sistemi, kullanıcılarına en yüksek ürün kalitesi ve mümkün olan en düşük bakımla dayanıklılık sunan yüksek dayanımlı çelik, otomatik kaynak ve kaplama olarak sıcak daldırmalı galvanizasyon kullanılarak imal edildi. Kilitli disk tertibatı/mekanizmasına dayanan tasarımı DokaScaff UNI, ağır endüstriyel ve inşaat mühendisliği uygulamaları gibi en karmaşık ve zorlu iskele yapıları için bile uygundur.

Sistemin sekize kadar bileşenini kamayla kenetleyip sabitleyen özel olarak şekillendirilmiş deliklere sahip diskler, standart dikmelerde 50 santimetrede bir kaynaklanmış yapıya sahip. Yatay ve çapraz elemanların uçlarında sabit olarak bulunan kamalar, delikli diske tam olarak geçerek yüksek yük taşıma kapasiteli sert birleşim noktalarını sağlama alıyor. Disk deliklerinin biçimlendirilme yöntemi nedeniyle standart dikmeler ile yatay ve çapraz elemanlar, neredeyse her açıda birleştirilip sabitlenebiliyor.

DokaScaff UNI iskele sisteminde, normalde 73 santimetreden 307 santimetreye kadar değişen uzunluklarda 32 santimetre genişliğinde çelik platformlar kullanılıyor. Bununla beraber tamamıyla alüminyum, karma alüminyum ve plywood platformlar, çelik veya alüminyum merdivenler gibi başka seçenekleri de bulunuyor. DokaScaff UNI iskele sistemi bileşenleri, boyut ve kullanım bilgileriyle son kullanıcı deneyimini arttıran özelleştirilmiş işaretlerle geliyor.

TASARIM SAYESİNDE ÇOK AMAÇLI

Yatay ve çapraz elemanların veya diğer bileşenlerin birleştirilmesine göre daha başka olasılıklara imkân tanıyan delikli diskler, DokaScaff UNI iskele sistemine sürekli geometrik iyileştirmeler için üstün esneklik sağlar. DokaScaff UNI iskele sisteminin ayak başına 5.8 tona kadar yüksek yük taşıma kapasitesi destekleme ve çeşitli çalışma iskeleleri boyunca çözümlere ulaşmak için iskele uygulamalarının geniş bir aralığına izin verir.

ÇOK YÖNLÜ GÜVENLİK

Güvenlik kemeri sabitlenmesi için test edilmiş bağlama noktaları DokaScaff UNI iskele sistemi kurulurken ve sökülürken güvenliği arttırır. Her 50 santimetrede korkulukların eklenmesi ve alt korkulukların tüm çevreyi sarması sayesinde DokaScaff UNI, iskele sisteminin son kullanıcıları için güvenliği arttırır ve bileşenlerinin belgeli test kurumları tarafından doğrulanmasını da içeren Avrupa EN 12 810-1 iskele kurma standardına uyumludur.

KOLAY KURULUM

DokaScaff UNI iskele sistemi, sadece bir kişinin güvenlikle iskeleyi yukarı doğru kurulmasına izin veren taban elemanlarını kullanır ve ilk seviye bir kez yerleştirildiğinde, başka bir tesviyeye ihtiyaç duyulmaz. Yatay elemanları birleştirmek için önceden yerleştirilmiş açılarda kamalarla kenetlenmiş bağlantılar ve dikmelere yüklemek için sabit geçme bağlantıları, DokaScaff UNI iskele sistemine yüksek kurulum hızı sağlar. Konfigürasyona bakılmaksızın, öğrenme zamanını azaltan ve işçinin performansını arttıran kurulum iş akışı her zaman aynıdır.

DÜŞÜK MALİYET

DokaScaff UNI iskele sistemi bileşenlerinin yüzde 80’i bir uygulamadan diğerine tekrar kullanılabildiğinden, ekipman yatırımını azaltır. Geleneksel iskelelerin zaman alıcı vidalı birleşimlerinin yerine, bağlantılama işlemi basit ve kullanıcı dostu olduğundan, işgücünden tasarruf sağlar. Taşınma ve çerçeve iskele ile karşılaştırıldığında depolama için gerekli hacmi azaltır. Galvanizlenmiş yüzey ve sökülebilir kamalar gibi bağlantısız bileşenlerin yokluğu, DokaScaff UNI iskele sistemine daha uzun bir dayanıklılık sağlar.

İSKELE KONFİGÜRASYONLARI

Cephe iskelesi

Merdiven kuleleri

Hacimli iskeleler

Yük taşıyıcı kule iskeleler

Çubuk donatı iskelesi

DOKASCAFF UNI İSKELE SİSTEMİNİN KULLANILDIĞI PROJELER

Mazıdağı Gübre Fabrikası

Cenal Karabiga Termik Santrali

Çiftçi Towers

İstanbul Havalimanı

Turkmenhimiya Gübre Fabrikası

Kuzey Marmara Otoyolu

Doha Green Line 

Lusail Iconic Stadium

Tufanbeyli Termik Santrali