Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

ALDAĞ A.Ş. SATIŞ SONRASI HİZMETLERDE DE FARK YARATIYOR

Çeyrek asra yaklaşan bir süredir Türkiye ISK sektörüne hizmet veren Aldağ A.Ş. SSH Yöneticisi İbrahim Mahmutoğlu, pandemi döneminde iklimlendirme sistemlerinin periyodik bakımına verilen önemin arttığını belirtirken, proaktif önlemlerin bir kültür meselesi olduğunu, bu kültürün zaman içinde oluştuğunu ve giderek güçleneceğini söyledi.

On altı yıldır satış sonrası hizmetler, teknik servis ve bakım süreçleri içinde yöneticilik görevlerinde bulunan İbrahim Mahmutoğlu, yaklaşık iki yıldır Aldağ’ın SSH Grubu’nu yönetiyor. 2000’li yılların başında, sektörde bugüne kıyasla çok daha az firmanın bulunduğunu ve pazarı yönlendiren, seçim kararlarını belirleyen temel öğelerin, cihazın kalitesi ve kalite-fiyat optimizasyonu olduğunu ifade eden Mahmutoğlu, ancak on yıl içinde firma sayısının büyük artış gösterdiğini, firmaların ürün geliştirme süreçlerinde daha fazla çaba sarf ettiğini, neticede de müşteri tarafında seçeneklerin oldukça arttığını aktardı.

SSH, EN UZUN SOLUKLU MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ SÜRECİ

Müşteri memnuniyetini sağlamak ve yapacağı tercihlerde öne çıkabilmek için ürün kalitesinin tek başına yeterli görülmemeye başlandığını aktaran İbrahim Mahmutoğlu; “Firmalar ürün ile birlikte servis hizmetini geliştirerek, kaliteyi daha geniş bir kavram olarak ele almaya, böylelikle kendini ön plana çıkarmaya başladı. Tüm dünyada hizmet kalitesi, cihaz kalitesiyle birlikte değerlendirilerek marka değeri güçlendiriliyor. Müşteri memnuniyetini ön planda tutan SSH yaklaşımı, marka sadakati yaratıyor. Servis hizmetleri her zaman markanın ayrılmaz bir parçasıdır ve müşteri ilişkilerinin en uzun soluklu kısmını oluşturur. Bakım ve kontrolleri yapılan bir cihazın ömrünün 20-25 yıl olabileceğini düşünürsek, müşteri bu süre zarfında hep satış sonrası hizmetler departmanı ile iletişim içindedir. Aldağ logosunu taşıyan her cihaz, satışını kim gerçekleştirmiş olursa olsun, cihazın kullanım ömrü boyunca bizim sorumluluğumuzdadır. Aldağ kurum kültürünün bir parçası olarak, SSH Grubumuz da sorun çözmeye odaklı anlayışı benimsemiştir. Bir Aldağ markalı cihaza yatırım yapan herkes, cihazın işletim ömrü boyunca, bu kararının doğruluğundan bir an olsun kuşku duymamalıdır. Bu nedenle SSH Grubumuz, sorun ne olursa olsun, çözüme odaklanmalı ve çözüm getirebilmelidir” dedi.

PERİYODİK KONTROL VE BAKIM, DAHA UZUN ÖMÜR VE SORUNSUZ İŞLETİM DEMEKTİR

Periyodik kontrol ve bakım hizmetleri için ödenen bedelin, öngörülemeyen sorunlarla mücadele için ödenen bedelden çok daha düşük olacağının anlaşılması gerektiğini kaydeden Mahmutoğlu, konuyla ilgili şunları aktardı; “Periyodik bakım için ödenecek bedel yönetilebilirdir, kontrol altındadır. Sistemlerin işletiminin kesintiye uğramasının bedelinin tam olarak nelere mal olabileceği ise kontrol edilemez bir maliyet olarak karşımıza çıkar. Sektörlere göre değişebilen bu maliyetler, kimi zaman geri dönüştürülemez kayıplara da yol açabilir. Kişi başı gecelik konaklama için 10.000 TL ödenen bir otelde, konfor koşullarını birincil derecede belirleyen iklimlendirme sisteminin devreden çıkması ile karşı karşıya kalınan müşteri memnuniyetsizliği, ne kadar bir bedel ödeyerek geri çevrilebilir? Bir hastane, bir havalimanı, bir endüstriyel tesis için sistem kesintilerindeki kayıpların maliyeti tam olarak nasıl hesaplanabilir? Zaten tecrübelerimiz gösteriyor ki; periyodik bakım sözleşmesini “olmasa da olur” bir maliyet olarak gören tesisler, yılsonu giderlerine baktıklarında, maliyet yönetimi ve tasarruf açısından bir süre sonra fikirlerini değiştiriyor. Hiç bakım yapılmayan cihazların kullanım ömürlerinin neredeyse yarıya düşmeleri de zorunlu yeni yatırım giderlerine yol açıyor. İşletim sürecindeki işletme maliyetleri de periyodik bakım sayesinde düşüyor. Cihazların ne kadar verimli kullandığı, buna bağlı. Bakım ve kontrolleri zamanında yapıldığında cihazlarda oluşabilecek kötü sürprizlerin, arızaların da önüne geçmiş olunuyor.”

“TEKNİK SERVİS”TEN “SATIŞ SONRASI HİZMETLER”E EVRİLEN SÜREÇ

Süreç içerisinde müşterinin satın alma sonrası beklentilerinin sadece bir teknik servis hizmetiyle sınırlı kalmadığını, cihazın kullanım ömrü boyunca yanı başında olabilecek bir çözüm ortağı arayışına dönüştüğünü söyleyen İbrahim Mahmutoğlu, “Bu nedenledir ki teknik servis kavramı artık günümüzde satış sonrası hizmetler olarak değişmiştir. Yani satış yapılmasının hemen akabinde başlayan ve cihaz ömrünü tamamlayana kadar uzanan bir süreci kapsamaktadır. SSH; yerinde keşif, arıza onarım, önleyici bakım, yedek parça satışı ve renovasyon projeleri, sistem iyileştirmeleri faaliyetlerini gerçekleştirir” diye konuştu.

SAĞLIKLI BİR SİSTEME SAHİP SSH FAALİYETİNİN GEREKLERİ

  • Müşteri tarafından gelen taleplerin eksiksiz olarak kayıt altına alınması, takip edilebilmesi; doğru hizmet anlayışının müşteriye ilk izlenimi veren başlangıç noktasıdır.
  • Müşteri taleplerine acil, isabetli çözüm ve hızlı geri dönüş,
  • Pozitif imaja sahip, kıyafeti, davranışı düzgün, doğru ve güvenilir, eğitimli bir saha personeli,
  • Sadece cihazdan ziyade, sistemi komple bilen profesyonel bir ekip,
  • Servis tamamlandıktan sonra müşteriye yapılacak olan doğru bilgilendirme, satış sonrası hizmetlerin ödün verilemez koşullarıdır.

SADECE ARIZA DURUMLARINDA MÜDAHALE ETMEK EN BÜYÜK EKSİKLİK

Sistemlerin montajlarında ve işletme süreçlerinde yapılan hataların veya eksikliklerin de olumsuz sonuçlara yol açabildiğini belirten Mahmutoğlu, şunları paylaştı; “Cihazların devreye alımından itibaren işletme süresi boyunca karşılaşılan en büyük problem, sabah cihazların açılıp gün içerisinde kontrollerinin yapılmadan çalıştırılması, akşam da kapatılmasıdır. Sadece arıza durumlarında müdahale etmek bizim en büyük eksikliğimiz. Her işletmenin içerisinde yetkin ve yeterli sayıda personel bulunmamaktadır. Bu nedenledir ki “Siz sadece cihazlarınızı kullanın, bakım ve kontrollerini biz yapalım” cümlesi, müşterilerimize yaptığımız en önemli çağrıdır. Aldağ SSH Grubu, Türkiye genelinde firmaların büyük çoğunluğunda bulunmayan bir kadroya sahiptir. 16 saha teknik personelinin yanı sıra yedek parça satışı dâhil müşteri hizmetleri tarafında 8 mühendisle birlikte 24 kişilik merkez servis ekibimiz, hizmet aldığımız bazı montaj, demontaj gibi fonksiyonlar için Türkiye genelinde 100’ün üzerinde teknik personel tarafından desteklenmektedir. Ekibimize, gerek yeni ürün ve teknolojilere bilgi ve tecrübe uyumluluğu gerek müşteri memnuniyetini güçlendirecek bilgi ve becerilerinin gelişmesi için düzenli olarak eğitimler vermekteyiz. Yılda üç kez tekrarlanan bu eğitimler, genel olarak iki ayrı başlık altında ele alınmaktadır. Yeni cihaz ve teknolojiler hakkındaki teknik bilgileri, sadece cihazı değil, tüm iklimlendirme sistemini bir bütün olarak görebilmelerini sağlayan teknik bilgileri içeren eğitimlerimizde vaka analizlerine de yer verilmektedir. Bir de müşteri memnuniyetini güçlendirmeye yönelik davranış ve iletişim becerileri eğitim programımız bulunuyor. Bu program çerçevesinde konuşma, giyim, davranış kodları ele alınmaktadır. SSH Grubumuz, Aldağ zincirinin halkalarından biridir ve diğer halkalar gibi zinciri zayıflatmayacak şekilde güçlü olmalıdır. Zira Aldağ, müşterilerine “Tek Elden Çözüm” sunabilen bir yapıya, bir stratejiye sahiptir. Cihaz, sistem, mühendislik hizmeti, teknik destek, sistem çözümleri teknik danışmanlığı gibi ihtiyaç duyulabilecek ne varsa, sadece Aldağ çatısı altında, aynı kalitede yanıt verilebilmektedir.”

UYGULAMACI VE İŞLETMECİ TARAFINDA DA YAPILMASI GEREKENLER VAR

“Meslek yaşamım boyunca cihazın dış ünitesi ve iç ünitesi arasında bakır borulamayı yapmadan bizleri işletmeye almaya çağıran, sigortası kapalı konumdaki cihazın sigortasını açmadan arıza bildiriminde bulunan, aşırı soğuk olabilen bir iklimde tesisatı yıkamak için tesisatın içine aldığı suyu boşaltmadığından sistemin borularındaki suyu donduran ve boruların patlamasına neden olan uygulamacılara, işletmecilere tanık olduk” diyen Mahmutoğlu, “Aslında her bir sürecin tanımı, talimatı var. Tek yapılması gereken şey bunlara birebir uymak. Üretici firma teknik manuellerindeki talimatları yerine getirirken tereddüte düşüldüğünde firma ile iletişime geçmek. Sektör genelinde bütünleşik bir iyileştirme beklentisi içinde, bu konuda da bilinçlenme yer almalı” şeklinde konuştu.

COVID-19, PERİYODİK BAKIM SÖZLEŞMELERİNİN ÖNEMİNİN ALTINI ÇİZDİ

Pandemi sürecindeki faaliyetlerine ilişkin de bilgi veren İbrahim Mahmutoğlu, sözlerine şunları ekledi; “Aldağ olarak, öncelikle bütün saha ekibimizin virüsten korunması için gerekli eğitimin ve önlemlerin alınmasını sağladık. Bütün ekiplerimiz müşterilerimizin mağduriyet yaşamaması adına 7/24 hizmet vermeye devam etti. Pandemi döneminde öncelikle hastanelerimizde hijyen ekipmanları ve solüsyonları kullanarak bakım hizmetlerimizi gerçekleştirdik. Böylece hastalarımızın ve sağlık çalışanlarımızın güvenilir ve hijyenik bir ortamda bulunmasını sağladık. Hemen akabinde AVM, konut, fabrika ve ticari kurumlara da aynı hizmet kalitesi ve düşüncesi ile çok sayıda bakım hizmeti verdik. Çünkü cihazlarımızın hitap ettiği alanlar insan sağlığı açısından ciddi önem arz etmektedir. Aldağ SSH olarak, bu bilinçle profesyonel hizmet vermeyi önceliğimiz belirledik. Covid-19 dolayısıyla bakım çağrıları, bakım sözleşmesi talepleri çoğalmaya başladı. Periyodik bakım sözleşmesi yaptığımız müşterilerimizin hizmet alımlarında bir süre garantisi bulunuyor. 2-4 saat aralığında gereken hizmeti alacaklarına dair verdiğimiz garanti, onları öncelikli hale getiriyor. Sabiha Gökçen Havalimanı’nın klima santrallerinin önemli bir kısmının bakımı, 8 aydır Aldağ SSH Grubunun sorumluluğu altında ve 8 aydır bir kez olsun bir sorunla karşılaşılmadı. Dolayısıyla müşterimiz, aldığı hizmetten fazlasıyla memnun olduğu için gelecek yıl hizmet kapsamımızın genişlemesi söz konusu. Biz, sorumluluklarımızı kusursuz yerine getirebilmenin önemini son derece iyi biliyoruz. Aldağ’ın sürekli gelişim anlayışının eşgüdümlü bir parçası olarak zaman içinde daha iyiye götürülmesi gereken bir hizmet felsefesi içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”