Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

ÇUKUROVA ISI ISITMADA OPTİMUM MALİYET SUNUYOR

Radyant ısıtma pazarının inovatif markası Çukurova Isı, ısıtmada doğru sistem seçimi ile daha az enerji harcayarak tasarruf sağlamanın mümkün olduğunu açıkladı. Yapılarda tüketilen enerjinin yüzde 26’sının ısıtmada kullanıldığını belirten Çukurova Isı Pazarlama Müdürü Osman Ünlü, işletmelerdeki enerji tüketiminde önemli bir paya sahip olan ısıtma teknolojilerinin tasarımı ve projelendirmesi aşamasında alınacak kararların, enerji kullanımındaki etkilerini göz önünde bulundurmak gerektiğini vurguladı.

Türkiye radyant ısıtma pazarında yüzde 65 pazar payı ile sektör lideri olan Çukurova Isı, yaklaşan ısıtma sezonu öncesi doğru keşif ve projelendirmenin önemine dikkat çekti. 81 ili kapsayan geniş bayi ağı ile endüstriyel tesisler, cafe, restoran, spor salonu, stadyum, cami ve fabrikaların ısıtması konusunda, keşiften projelendirmeye, satıştan, devreye alma süreçlerine kadar komple sistem çözümü sunan Çukurova Isı, doğru sistem seçimi ile daha az enerji harcayarak tasarruf sağlamanın mümkün olduğunu açıkladı.

DOĞRU SİSTEM SEÇİMİ

Yapılarda tüketilen enerjinin yüzde 26’sının ısıtmada kullanıldığını belirten Çukurova Isı Pazarlama Müdürü Osman Ünlü, işletmelerdeki enerji tüketiminde önemli bir paya sahip olan ısıtma teknolojilerinin tasarımı ve projelendirmesi aşamasında alınacak kararların, enerji kullanımındaki etkilerini göz önünde bulundurmak gerektiğini vurgulayarak; “İşletmeler, enerji tasarrufu açısından önemli bir ekonomik potansiyele sahiptir. Bu nedenle enerji tüketiminde önemli bir paya sahip olan ısıtma teknolojilerinde doğru sistem seçimi yapılması hem ilk yatırımda hem de işletme giderlerinde avantaj sağlıyor” dedi.

KEŞİFTEN, PROJELENDİRMEYE KADAR KAPSAMLI HİZMET

Özellikle endüstriyel tesislerde projelendirmenin büyük önem taşıdığını ifade eden Ünlü, şunları söyledi; “Ancak teklif verdiğimiz birçok projede sadece iletimsel ısı kaybı hesapları ile yapılan projelerle karşılaşıyoruz. Bu şekilde hazırlanan projelerin, işletme sırasında beklenen sonucu vermediğini görüyoruz. Hâlbuki endüstriyel tesislerde hava değişimi (açılıp kapanan kapılar, cebri havalandırma vb.) hesaplamalarının da ısı kayıplarına dâhil edilmesi gerekiyor. Biz Çukurova Isı olarak bu tür sorunların önüne geçmek amacıyla yurt genelindeki geniş bayi ağımız ve alanında uzman mühendislerimiz ile işletmelere, keşiften, projelendirmeye kadar oldukça kapsamlı bir hizmeti ücretsiz olarak sunuyoruz. Ayrıca mühendislik firmaları tarafından gönderilen projeler üzerinde de titizlikle çalışıyor ve herhangi bir ücret talep etmeksizin ürün yelpazemizde bulunan tüm ürünlere yönelik projelendirme hizmeti sunuyoruz.”

1 – 3 YIL AMORTİSMAN SÜRESİ

Doğru sistem seçimi ile işletmelerin hem ilk yatırımda hem de işletmede tasarruf sağladığını belirten Ünlü, yatırımcıların, sistem tercihi yaparken dikkat etmeleri gereken önemli hususlara da dikkat çekerek: “Endüstriyel tesislerin ısıtmasında kullanılan radyant ısıtma sistemleri, boru, kanal gibi transfer elemanlarına ihtiyaç duymadığı için ilk yatırım maliyeti, klasik ısıtma sistemlerine göre ortalama yüzde 25 – 30 daha düşüktür. Radyant ısıtma sistemlerinin işletme giderleri de klasik sistemlerden yüzde 30 – 65 daha tasarrufludur ve sistem, düşük işletme giderleri sayesinde 1 – 3 yıl kadar kısa bir sürede kendini amorti eder. Böylece endüstriyel tesisler hem ilk yatırımda hem de işletme de kazanıyor” şeklinde konuştu.

YÜZDE 40’A VARAN ENERJİ TASARRUFU

Cafe ve restoran ısıtmalarında da doğru projelendirme ile yüzde 40’a varan enerji tasarrufu sağlamanın mümkün olduğunu aktaran Ünlü; Burada cihazların adetlerini ve kapasitelerini belirlerken ısıtma yapacağınız alanın mimarisi önem arz ediyor. Bu noktada da uzman mühendislerimiz tarafından yapılacak mühendislik hesaplamaları devreye giriyor” diye konuştu.

81 İLİ KAPSAYAN GENİŞ SERVİS AĞI

İşletmelerin ve yatırımcıların marka tercihi yaparken dikkat etmeleri gereken bir diğer hususun ise firmanın satış sonrası hizmetler konusundaki yapılanması ve hizmet kalitesi olduğunu vurgulayan Osman Ünlü, “Biz Çukurova Isı olarak 81 ili kapsayan geniş servis ağımız ve müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışımız ile daima müşterilerimizin yanındayız” dedi.