Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

DOKA DİJİTALLEŞME İLE İNŞAAT SEKTÖRÜNDE VİTESİ BÜYÜTÜYOR

Şantiyedeki verimliliği artırmak için sunduğu dijital çözümlerle sektöre yön vermeye devam eden Doka, dijital teknolojilere yatırım yaparak hem geleceğin iş modellerini tasarlıyor hem de bugünün iş verimliliğini arttırıyor.

Dijitalleşme, tüm inşaat sürecinde verimliliği ve maliyet etkinliğini artırmak için muazzam bir kapsam ve potansiyele sahip. Doka, dijital yenilikleri üç ayrı alanda oluşturuyor: Akıllı Şantiye, Akıllı Asistanlar ve Akıllı Planlama. Doka’nın, tüm bu teknolojileri geliştirmesindeki ana amacı, şantiye süreçlerini optimize etmek ve şantiyelerde artan verimlilik seviyelerine katkıda bulunmak. Hedeflerinin betonarme yapıların planlama, yapım ve operasyonu için lider bir açık platform sağlayıcısı olmak olduğunu belirten Doka Kalıp İskele Genel Müdürü Ender Özatay; “Dünyada inşaat pazarı 10 trilyon dolar ve yaklaşık 180 milyon kişi inşaat sektöründe çalışıyor. En yüksek dijital dönüşüm finansal servisler, perakende ticaret ve hizmet servisleri sektörlerinde. Dijitalleşmenin en az inşaat, madencilik ve enerji sektörlerinde gerçekleştiğini görüyoruz. İnşaat sektöründe düşük dijitalleşme nedeniyle yaklaşık yüzde 40 verimlilikle çalışıldığı düşünülüyor. Doka, dijital teknolojilere yatırım yaparak geleceğin iş modellerini tasarlarken bugünün iş verimliliğini arttırıyor. Hedefimiz, uzun dönemde planlamanın her aşamasında yer alırken kısa dönemde de şantiyelerde verimliliği arttırıcı uygulamaları ortaya koymak” dedi.

Doka Kalıp İskele Genel Müdürü Ender Özatay

DOKA İLE DİJİTALLEŞEN ŞANTİYELERDE VERİMLİLİK ARTIYOR

Akıllı Şantiye, Akıllı Asistanlar ve Akıllı Planlamalarıyla ilgili bilgi veren Ender Özatay, Doka’nın, tüm bu teknolojileri geliştirmesindeki ana amacın, şantiye süreçlerini optimize etmek ve şantiyelerde artan verimlilik seviyelerine katkıda bulunmak olduğunu belirtti. Özatay, “Bu teknolojilerle hedeflenen; şantiyede iş akışını kolaylaştırmak, daha fazla şeffaflık sağlayabilmek ve daha kaliteli bir inşaat süreci oluşturabilmek. 2018’de başladığımız dijital dönüşüm çalışmalarımız ilk meyvelerini 2019 yılında vermeye başladı. Doka, dijital dönüşümü “dream -design – deliver” (hayal et – dizayn et – hayata geçir) diyerek yola çıktı. Doka’nın dijitalleşmeye yönelik yenilikleri bu yıl Bauma’da tanıtıldı” diye konuştu.

DİJİTALLEŞME ALANINDA DOKA’NIN ÖNE ÇIKAN YENİLİKLERİ

Concremote: Betonda kalıp söküm sürelerinin belli aralıklara bağlı olarak değil, canlı ve dijital ölçümlerle belirlenmesi yoluyla şantiyelerde işin hızlandırılmasını sağlıyor. Betonun yüzeyine bırakılan sensörler sunucuya (Server) sinyal gönderiyor. Sunucu, gelen veriyi işliyor ve betonun ulaşması gereken dayanıma ulaşıp ulaşmadığını gözlemliyor. Beton istenilen dayanıma ulaştığı anda da kalıbın sökülebileceğine dair cep telefonuna SMS veya tablet bilgisayarlara e-mail yolu ile sinyal gönderiliyor. Akıllı telefonlar için sistemin aplikasyonu da bulunuyor.

YAPI BİLGİ MODELLEMESİ “BUILDING INFORMATION MODELLING” (BIM)

BIM ile bir yapının tasarım sürecinden yapımının tamamlanması ve bakım onarımına kadar tüm proje bilgileri koordine edilebiliyor. Tüm yaşam döngüsü için dijital veriler, tek bir merkezi konumdan yönetiliyor. Bu yaklaşım, bir yapının inşaatında yer alan mimarlar, müteahhitler, tasarımcılar, kalıp uzmanları ve diğer tüm paydaşlar arasında etkin bir etkileşime ve otomatik, şeffaf bir veri alışverişine imkân sağlıyor. Her zaman, her yerde paydaşlar, en son verilere kolayca erişerek ve projeyi normal inşaat sürecinde mümkün olandan daha sorunsuz şekilde koordine edebiliyor.

Doka Contact: Kalıp hakkında, kalıp üzerine yerleştirilen çipler ile yeri, konumu, varsa dökülmüş betonun sıcaklığı verilerinin aktarımı ve bu bilgilerin işlenmesine imkân tanıyor. Tesisteki tescilli bir platform ve IoT sensörleriyle Doka Contakt, doğrudan şantiyeden canlı veriler alınmasına olanak sağlıyor. Platform, şantiyedeki faaliyetleri yönetiyor ve inşaat süreçleri için en iyi uygulamaları belirlemek, uzun vadede maliyet ve zamanın düşürülmesine yardımcı olmak için veri öngörüleri sunuyor. Malzeme ve personel de uygulama tarafından planlanabiliyor. Sensör sistemi ise, planlamaya dâhil edilen şantiyeden canlı performans verileri elde edilmesini sağlıyor. Bu, inşaat firmalarına hedefleriyle ulaştıkları durumu gerçek zamanlı olarak karşılaştırma imkânı sağlarken şantiyede değişen koşullara da proaktif olarak yanıt verebilme imkânı sunuyor. Böylelikle inşaat firmaları şantiye verilerine dayanarak iş akışlarını ve rekabet edebilirliklerini iyileştirebiliyor.

UZAKTAN KALIP EĞİTMENİ

Remote Instructor (Uzaktan Eğitmen) ile herhangi bir ihtiyaç anında VR teknolojisiyle şantiyeye, Doka uzmanlarına her an uzaktan ulaşabilme imkânı sunarak, şantiyede duyulan ihtiyaç hızlıca gideriliyor ve iş akışının sekteye uğramaması sağlanmış oluyor.

E-TİCARET: SHOP.DOKA.COM

Ulusal ve uluslararası kalıp firmaları içinde internet üzerinden satışa geçen ilk firma olan Doka, web sitesi Shop.doka.com’a girip kaydolan inşaat firmalarına, ürün seçimi yapıp ödemesini tamamladıktan sonra, ürünlerini 24 saat içinde sevk etme taahhüdü veriyor. Şu an H20 ahşap kiriş, D2 masa tipi iskele sistemleri, koruyucu ızgara, korkuluk dikmesi gibi ürünlerin satışı yapılıyor. Site üzerinden verilecek siparişler aynı zamanda fiyat olarak da daha avantajlı. E-ticaret adresine Instagram üzerinden de ulaşmak mümkün.

AKILLI DÖKÜM

Doğru kalıba doğru betonun dökümünün takibi için yapılan dijital uygulamadır.

KOLAY KALIP PLANLAYICI

Kalıp miktarının, malzeme listesinin, envanterin cep telefonu uygulaması aracılığıyla yönetimidir.