Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

HEDEFİMİZDE, KADIN ÇALIŞANLARA DAHA FAZLA YER AÇMAK, AR-GE ÇALIŞMALARI VE HİZMET İHRACATI VAR

ESRA ÇARKCİ
ÇARKCİ MÜHENDİSLİK FİRMA KURUCUSU

“Mekanik tesisat alanında taahhüt hizmeti vermek üzere kurulan Çarkci Mühendislik, alanında 20 yıllık deneyime sahip olmanın yanında; hızlı, yeterli, deneyimli bir ekibe ve dinamik bir yönetim kadrosuna sahip. Türü ve büyüklüğü fark etmeksiniz tüm projeler için çözüm sunan firmamızın Türkiye’nin tüm bölgelerinde ekipleri mevcut. Önceliğimiz, deneyimli ve nitelikli ekipleri firmamızın çatısı altında bir araya getirmeyi sürdürüp, kurumsal bir yapı oluşturmak. Öte yandan erkek egemen anlayışın hâkim olduğu sektörümüzde kadın çalışanlara daha çok yer açmak gerektiğine inanıyor, ekibimizde bu dengeye öncelik veriyoruz… Ayrıca havalandırma kanallarının imalatı için Ar-Ge çalışmalarına odaklanmayı, uzun dönemde ise belirlediğimiz birkaç ülkede, mekanik tesisat hizmeti sunmayı hedefliyoruz.”

Öncelikle faaliyet alanının kapsamından ve faaliyet gösterdiği sektörlerden başlamak üzere Çarkci Mühendislik’i genel hatlarıyla tanıyabilir miyiz? Firmanız ne zaman kuruldu, hangi uzmanlık alanlarında, kaç kişilik bir ekiple çalışmalarınızı sürdürüyorsunuz?

Çarkci Mühendislik’i, Ocak 2020’de mekanik tesisat alanında taahhüt hizmeti vermek üzere kurdu. Firma olarak aynı zamanda havalandırma kanal imalatı da yapıyoruz. Ekibimiz bu sektörde neredeyse 20 yıllık bir deneyime sahip olması. Ayrıca faaliyet alanımız, ben dâhil olmak üzere hepimizin içinde büyüdüğü ve ailesinin de çalıştığı sektördür.

Bugüne dek tamamladığınız ve şu an devam eden projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Kars’ta Merkez ve Kağızman’da yapılan iki okul ve bu iki okulun pansiyonunu daha yeni bitirdik. Aynı zamanda da Ankara içinde birkaç fabrikanın havalandırma tesisatını tamamladık. Şu anda devam eden ve yılsonuna kadar teslim etmeyi planladığımız, Gebze TÜBİTAK MAM Yerleşkesi’nde yapımı devam eden araştırma merkezinin havalandırma tesisatı, Ardahan 112 Acil’in havalandırma tesisatı ve Sincan Belediyesi Kongre Merkezi havalandırma tesisatı projelerimiz devam ediyor.

HIZLI, YETERLİ, DENEYİMLİ BİR EKİBE, GENÇ VE DİNAMİK BİR YÖNETİM KADROSUNA SAHİBİZ

Havalandırma tesisatından VRF/VRV klima tesisatına, otomasyon tesisatından kalorifer tesisatına, sıhhi tesisattan yangın tesisatına dek geniş bir alanda çözüm sunan bir firma olarak hangi hizmet detayları ve çözümlerle fark yaratıyorsunuz?

Öğrencilik hayatımdan bu yana hep çalışıp araştırmalar yapan bir birey olmaya özen gösterdim. Çoğu zaman kendimi geliştirmekle beraber toplumda da fark yaratabilmek adına gönüllü çalışmalarım oldu. Gönüllülük hususu, beni ekip olmak ve ekip yönetmek adına geliştirmesinin yanında birçok konuda bilgi sahibi olmamı sağladı. Gönüllü olarak çalıştığım projelerin biri, mavi yakalı çalışan sayısının başta Avrupa olmak üzere dünyada azalmasının önemsenemeyecek derecede fazla olduğuna yönelikti. Sonrasında bu konuda yaptığım araştırmalarla mavi yakalı çalışan sayısının aslında bizim sektörde de gitgide azaldığını fark ettim. Bu ihtiyaca karşın benim neredeyse tüm akrabalarım bu sektörde mavi yakalı olarak çalışıyor. Çarkci Mühendislik ile bu ekibi bir araya getirerek her türlü ve her büyüklükteki proje için çalışacak kadroyu kurmuş olduk. Daha güzeli, ekiplerimiz sadece bir şehirde değil, Türkiye’nin yedi bölgesinde de mevcut. Örneğin; İstanbul’daki küçük bir lokanta için de Kars’ta yapılabilecek büyük bir hastane için de deneyimli ekip kurmak aynı derece hızlı ve kolay. Dolayısıyla farkımız; hızlı, yeterli ve deneyimli ekibin yanında, genç ve dinamik bir yönetim kadrosuna sahip olmamızdır diyebiliriz.

Yurtiçinin yanı sıra yurtdışı ayağındaki çalışmalarınızı da konuşmak isteriz. Bu alana dair planlarınızda neler var?

Çarkci Mühendislik ilk kurulduğunda biraz önce de bahsettiğim gibi mavi yakalı çalışan konusundaki sıkıntı için yurtdışında da hizmet vermeyi hedefleyerek kuruldu. Hatta bu konuda Ticaret Bakanlığı’nın Kadın ve Genç İhracatçı Yetiştirme Programı ile nitelik kazanarak hangi ülkeden ve nasıl başlasak diye bir strateji kurduk, attığımız adımlar da var. Pandemi süreciyle sonuç alamayınca şimdilik askıya almış olsak da hedeflediğimiz ülkelerdeki gelişmeleri takip etmeye devam ediyoruz.

HAVALANDIRMA, PANDEMİ SÜRECİNDE DAHA DA ÖNEMLİ HALE GELDİ

Pandemi süreci birçok sektörü etkiledi. Firmalar da bu süreci doğru yönetmek adına farklı planlarını uygulamaya aldılar. Süreç sizin açınızdan nasıl geçti? Bu dönemde devreye aldığınız yeni çalışmalar oldu mu?

Firma olarak daha üçüncü ayımızı tamamlayamadan pandemi süreci ile tanıştık. Bu üç aylık sürecin son bir ayında ilk projemize başlamıştık. Haliyle ne yaparsak yapalım bizim için yeniydi. Var olan bir düzen üzerine değişiklik yapmak zorunda olsaydık belki işimiz biraz daha zor olabilirdi. Ama biz sürecin içerisinde başladığımız için doğrudan çalışmalarımızı sürece uygun kurmuş olduk. Havalandırma bu süreçte daha da çok önemini arttıran ve daha çok dikkat edilmesi gereken konu oldu. Biz de kendi projelerimizde ihtiyacı en verimli şekilde karşılayabilmek adına bu konuda gerek meslek odalarımızın gerek bilim insanlarımızın ve sektörümüzün içinde yapılan her türlü araştırmayı takip ederek, gerektiğinde kendi araştırmalarımızı da yaparak, güncel kalmaya özen gösteriyoruz. Aldığımız hava bu süreçte daha çok önem kazandı, dolayısıyla bu konuda bize daha çok iş düştü.

BELİRLEDİĞİMİZ ÜLKELERDE MEKANİK TESİSAT ALANINDA ÇALIŞMAK İSTİYORUZ

Çarkci Mühendislik olarak yakın, orta ve uzun döneme ilişkin hedeflerinizi paylaşır mısınız?

Öncelikle etrafımda deneyimli ve nitelikli olarak gördüğüm küçük küçük ekipleri Çarkci Mühendislik adı altında toplayıp taahhüt hizmeti veren kurumsal bir yapı oluşturabilmeyi hedefliyoruz. Kurumsallaşma yolunda giderken; erkek egemen anlayışın hâkim olduğu bu sektörde kadın çalışanlara daha çok yer açmak gerektiğinin bilincindeyim. Bu en çok dikkat ettiğimiz nokta. Dolayısıyla ekibimizde bu dengeye öncelik veriyoruz. Sonrasında havalandırma için kendi malzemelerimizin hepsi olmasa da ana kalemi olan havalandırma kanallarının imalatı için Ar-Ge çalışmalarımızı geliştirmeyi istiyoruz. Uzun döneme baktığımızda ise, yurtdışında hizmet ihracatı için belirlediğim birkaç ülkede, mekanik tesisat hizmet işi yapmayı hedefliyorum.

İLK ALTI AYDA HEDEFLEDİĞİMİZDEN DAHA İYİ BİR NOKTAYA ULAŞTIK

Firma olarak zor bir süreçte kurulduğumuzu ve daha yürüyemeden koşmak zorunda kaldığımızı düşünüyoruz. İlk altı aylık süre için hedeflediğimizden daha iyi bir noktada olduğumuzu görmek gelecek hedeflerimiz için bizi daha da inançlı kıldı. Yaşımın genç olması ve kadın olmam önyargılarla karşılaşmama neden oluyor. “Bu yaşta kadın olarak bu işi yapıyorsa kesin arka perdede biri vardır, o yapıyordur” gibi bir algı oluşuyor. Ailemin bu sektörde olması elbette ki benim için büyük avantaj. Çünkü bu sayede buradayım. Zaman zaman birbirimize destek olduğumuz da oluyor, beraber iş yaptığımız da. Ama genç ve kadın olan adayların arkasında birini ya da birilerini aramak yerine, şans verilmesi gerektiğini düşünüyor ve temenni ediyorum.