Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

ULUSLARARASI ARENADAKİ GELİŞİMİMİZİ ARTIRIRKEN, İHRACATTA BAŞARI ÇITAMIZI DAHA DA YÜKSELTECEĞİZ

FULYA ÖZGÜL KOÇAK
ONDULINE AVRASYA CEO’SU

“Türkiye, Orta Doğu, Kafkaslar ve Afrika kıtası dahil olmak üzere yaklaşık 85 ülkede faaliyet gösteren öncü firmalardan biri olarak, geniş ürün yelpazesine sahip, her ihtiyaca uygun çatı kaplama ve su yalıtım çözümlerimizi temelden çatıya bir bütün olarak sunuyor, müşterilerimizin memnuniyetini her şeyin önünde tutuyoruz. Ayrıca sesimizi duyurabildiğimiz her platformda su yalıtımının öneminin altını çiziyoruz.”

Onduline Group’un dünyadaki ve ülkemizdeki yapılanması hakkında bilgi verir misiniz?

1944 yılından beri 75 yılı aşkın sektör tecrübesiyle çatı kaplama sektöründe bir dünya lideri olan Onduline Group, 43 farklı ülkede yaklaşık 1500 çalışanı ile organizasyonlarını uluslararası çapta kusursuzca sürdürüyor. Bununla birlikte, dünyadaki 43 iştiraki ile 100’den fazla ülkede müşterilerine ulaşıyor. Üretimlerini 8 ülkede 9 adet tam sertifikalı üretim tesislerinde gerçekleştiren Onduline Group, tüm faaliyetleri ile her yıl 150 milyon metrekareyi aşan çatı ve temel su yalıtımı çözümleri sunuyor.

SAPANCA’DAKİ TESİSİMİZ GRUBUN DÜNYADAKİ 2 AR-GE MERKEZİNDEN BİRİ

Onduline Group içerisinde Onduline Avrasya nasıl bir yere ve büyüklüğe sahip?

Türkiye’nin lider çatı kaplama ve su yalıtım malzemeleri üreticisi Onduline Avrasya, Onduline Group’un 1994 yılında kurulan Türkiye’deki iştirakidir. Şirketimiz, 26 yıllık iş ve sektör tecrübesine sahip. Bugün itibarıyla üç kıtada, yaklaşık 85 ülkede satış ve pazarlama faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Sapanca’da yer alan üretim tesisimiz aynı zamanda Onduline Group’un dünyadaki 2 Ar-Ge merkezinden biri. Tüm bu faaliyetlerimizin neticesinde her yıl yaklaşık 20 milyon metrekareyi aşan çatı ve temel su yalıtım çözümlerimizle müşteri memnuniyetini de en önde tutarak, müşterilerimizi ürünlerimizle buluşturuyoruz.

2019 yılı Onduline Avrasya açısından nasıl geçti?

Onduline Avrasya olarak her yıl olduğu gibi geçtiğimiz yıl da müşteri memnuniyeti konusunu en önemli değer olarak belirledik ve ürünlerimizin kalitesinde benimsediğimiz “sürekli gelişim” felsefesiyle müşterilerimize sorunsuz hizmet vermeye çalıştık. Ayrıca sektörümüzün bilinçlendirilmesi noktasında da üniversitelerin ilgili bölümlerindeki öğrencilere ve çatı ustalarımıza ürünlerimiz ve uygulama detayları hakkında verdiğimiz eğitimleri sürdürdük.

YAKIN ZAMANDA, YENİ ÜRÜNLERİMİZİ SEKTÖRE SUNACAĞIZ

Onduline Avrasya’nın ürün çeşitliliği içerisinde neleri görüyoruz? Bu ürünlerin tercihi, beraberinde ne tür avantajlar getiriyor? Piyasa ile henüz tanıştırdığınız ya da yakın zamanda sektöre sunacağız yenilikler var mı?

Geniş ürün yelpazesine sahip, her ihtiyaca uygun çatı kaplama ve su yalıtım çözümlerimizi temelden çatıya bir bütün olarak sunuyor; müşterilerimizin memnuniyetini her şeyin önünde tutuyoruz. Ürün gruplarımız içinde; çatı kaplama malzemeleri olarak, Onduline HR, Onduline Zigana, Onduline Zigana Tile, Onduvilla, Bardoline şıngıl kaplamaları, Bituline su yalıtım membranları, Onduser özel seramik çatı kaplama malzemeleri, Avrupa’da neredeyse iki yüz yıldır çatı kaplama malzemesi olarak kullanılan doğal taş Arduvaz, San Marco İtalyan toprak kiremitleri, Onduclair ışık geçirgenliğine sahip levhalar ve kentlere nefes aldıran çevreci yeşil çatı sistemi Ondugreen bulunuyor. Kiremit altı su yalıtımı levhalarında; Isoline, Alaturka kiremitler için Rufoline ve nefes alan kiremit altı örtüleri Ondutiss mevcut. Temel yalıtımı ve yalıtım koruma konusunda ise; temellerin su yalıtımında kaliteli, dayanıklı ve etkili membran Bituline, sürme esaslı su yalıtım malzemesi Ondulikit, zemin sularının drenajı ve temel su yalıtımın sistemlerinin korunmasını sağlayan Fondaline yer alıyor. Çok yakın bir zamanda yine çatı ve temel su yalıtımı noktasında çok etkili olacak yeni ürünlerimizi müşterilerimizin beğenisine sunacağız.

ONDULINE HR İLE TÜRKİYE’DE EPD SERTİFİKASI ALAN İLK FİRMAYIZ

Onduline, kaynakların etkin kullanımı ve sürdürülebilirlik tarafında faaliyetlerini nasıl şekillendiriyor?

Bu konuda sektörde bir ilke imza atarak, 2013 yılında ONDULINE HR ürünümüz için EPD belgesi almaya hak kazandık. ONDULINE HR, Onduline Avrasya’nın bitüm esaslı oluklu çatı kaplama levha ailesinin en temel ürünüdür. ONDULINE HR yüksek oranda geri dönüştürülmüş selüloz elyafını barındırmaktadır. Renklendirme için doğal pigmentler kullanılmaktadır. Hammaddeleri yüksek oranda yerel kaynaklardan elde edilen bu ürün, üretiminde düşük karbon ayak izine ve enerji tüketimlerine sahiptir. Ayrıca geleneksel çatı kaplama malzemelerine göre daha hafif olan ONDULINE HR, yüksek oranda geri dönüştürülmüş selüloz elyafı ile tüketimde, düşük karbon ayak izi sayesinde de üretimde oldukça çevreci olarak tanımlanabilmektedir. ONDULINE HR’ın EPD Sertifikası almasını sağlayan ‘karbon ayak izi’, ‘geri dönüştürülmüş içerik’ gibi çevreci özellikleri ISO Çevre Etiketleri Normu’na uyumlu bir takım sertifikalar da almasını sağlamıştır. Bir ürünün EPD sertifikasına sahip olabilmesi için öncelikle o malzemenin dahil olduğu ürün grubunun “Ürün Kategori Kuralları”na (PCR – Product Category Rules) uygun olması gerekmektedir. Çatı kaplama ürün grubunda EPD alacak ilk ürün ONDULINE HR olduğu için öncelikle bu ürün ailesinin PCR’ı hazırlanmıştır. Üretici program operatörünün gözetiminde hazırlanan bu rapor, ilk olarak gerekli değişiklikler çerçevesinde revize edilmiş, sonrasında da uzmanlar tarafından değerlendirilip onaylanmıştır. Bunun sonucunda ürün, uzman onayından sonra EPD sertifikasını almaya hak kazanmıştır. Türkiye’de çatı sektöründe bu sertifikayı alan ilk firma olan Onduline Avrasya, bu süreçten geçecek olan diğer firmalara da referans olmuştur.

BİRÇOK PROJENİN YEŞİL ÇATI UYGULAMASINDA TERCİHİ: ONDUGREEN

Onduline aynı zamanda “Yeşil Çatı” kavramını Türkiye ile tanıştıran firma. Uygulamanın gerek yapılaşma gerekse canlı hayatı açısından avantajlarına yönelik neler söylemek istersiniz?

Onduline Avrasya’nın çevreye verdiği değerin simgelerinden biri olan yeşil çatı sistemi Ondugreen, yoğun yapılaşmanın giderek arttığı şehirlerde yeşile özlem duyanlar için vazgeçilmez bir çözüm. Yeşil çatı devi Alman ZinCo firmasının deneyimlerini ve bilgi birikimini yanımıza alarak, “Ondugreen” markasıyla Türkiye’yi ilk defa yeşil çatı sistemiyle buluşturduk. Her tip ve eğimdeki çatıların yeşillendirilmesinde ideal bir çözüm olan Ondugreen, 2003 yılından bu yana, Türkiye’de ve Onduline Avrasya’nın sorumluluk alanındaki ülkelerde birçok prestijli projede uygulanmaya devam ediyor. Sektörümüzde ya da sektörümüz dışındaki birçok kişinin de kolayca hatırlayabileceği gibi 2015 yılında, elimizi taşın altına koyarak ülkemizdeki yeşil çatı bilincini geliştirmek için İstanbul’da uluslararası katılımcıların ve ziyaretçilerin yer aldığı büyük bir yeşil çatı kongresi gerçekleştik. O günden bugüne dek üstümüze aldığımız bu sorumluluğu devam ettiriyor ve ülkemizdeki yeşil çatı bilincini geliştirmeyi sürdürüyoruz. 

Onduline Avrasya’nın ihracat alanındaki yapılanmasını da konuşmak isteriz. Şu an kaç ülkeye ihracat gerçekleştiriyorsunuz? Portföyünüze yeni pazarlar eklenecek mi?

Onduline Avrasya olarak çatı kaplama ve yalıtım alanlarına yönelik ürünlerimizi yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da gururla müşterilerimizle buluşturmaya devam ediyoruz. Onduline Avrasya olarak Türkiye, Orta Doğu, Kafkaslar ve Afrika kıtası da dahil olmak üzere yaklaşık 85 ülkeye çatı kaplama ve su yalıtımı ürünleri satan öncü firmalardan biriyiz. Uluslararası arenadaki gelişimimizi gün geçtikçe artırmak ve ihracatta yakaladığımız başarı çıtamızı daha da yükseltmek arzusundayız.

UYGUN SİSTEM, KALİTELİ ÜRÜN VE KONUSUNDA UZMAN FİRMA SEÇİMİ ÖNEMLİ

Çatı kaplama, çatı ve temel yalıtımı konularında tercih yaparken hangi hususlara dikkat etmeli?

Binalarımızın içine ne kadar önem gösteriyorsak, dışına da bir o kadar önem göstermeliyiz. İlk koruma oradan başlıyor. Çatı ve temel yalıtımı uygulamaları binaların ömrü için büyük önem taşıyor. Öncelikle binanın yapısına uygun sistemlerin seçilmesi gerekiyor. Daha sonra kaliteli ürün tercihi geliyor. Elbette uygun bir sistem ve kaliteli ürün seçimi tek başına yeterli değil, işin uygulama safhasına gelindiğinde, bu noktada uygulama konusunda da uzman firmalar seçilmeli. Çünkü sisteminiz ne kadar uygun olursa olsun, uygulamada yapılan hataların çoğu zaman geri dönüşü zahmetli ve maliyetli olabiliyor. Ülkemizde olduğu gibi dünyada da enerji verimliliğine katkıda bulunan ürünler revaçta. Yalıtım demek aslında tasarruf demek.  Tasarruf, hem aile bütçemiz hem de ülke ekonomimiz açısından çok mühim bir konu. Sesimizi duyurabildiğimiz her platformda su yalıtımının önemini altını çizerek anlatıyoruz ve anlatmaya da devam edeceğiz.

SAHTE ÜRÜNLER KONUSUNDA HUKUKİ MÜCADELE BAŞLATTIK

Bunlara ek olarak, maalesef sektörümüzü olumsuz yönde etkileyen en önemli hususlardan biri olan “sahte ürünler” konusuna da değinmek isterim. Sahte ürün konusu, bizi ve sektörde üretim yapan diğer büyük firmaları yakından ilgilendiriyor. Onduline Avrasya olarak, bu konudaki hukuki mücadelemizi başlattık ve kararlılıkla devam ettiriyoruz. Aynı zamanda basın ve dernekler kanalıyla inşaat sektöründe yer alan son kullanıcılar dahil tüm ilgililerin bu konuda dikkatli olmasını rica ediyoruz.