Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

GLOBAL ÜRETİCİLERİN HÂKİM OLDUĞU PAZARLARDA, TERCİH EDİLEN MARKALAR ARASINDAYIZ

“Her geçen gün dijitalleşen dünyamızda, güvenlik sistemleri pazarı da akıllı teknolojilerle gelişiyor. Biz de yeniliklere ayak uyduruyor, akıllı ve entegre güvenlik ürünleri yatırımlarımızı artırıyoruz. Üretim kapasitemiz ve teknolojimizle sadece Türkiye’de değil, dış pazarda da söz sahibiyiz. Önümüzdeki dönemlerde de hedef pazarlardaki büyümemizi destekleyecek ve bizi farklılaştıracağına inandığımız adımları pekiştirecek yeni projelerimiz olacak.”

Kilit sistemleri alanında güvenliğin yanına birçok avantajı da ekleyen Kale Kilit Türkiye’nin kuruluşundan günümüze gelişimini sizden dinleyebilir miyiz?

Kale Kilit, ev ve kabin kilidinden otel kartlı kilidine, çelik kasadan çelik kapı ve yangın kapısına, pencere sistemlerinden elektronik güvenlik sistemlerine kadar çok çeşitli güvenlik çözümlerini bir arada sunan Kale Endüstri Holding bünyesinde yer alıyor. 2016 yılında Avrupa’nın en büyük entegre kilit üretim merkezi olarak kurduğumuz fabrikamızda, hem sektöre hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak önemli bir sürece imza attık. Çerkezköy fabrikamızda ürünlerimizi son teknoloji otomasyona dayalı, modern altyapıyla entegre bir şekilde üretiyoruz. Bu sayede kilit silindir, çelik kapı, çelik kasa, yangın kapısı ve pencere sistemleri alanındaki üretim kapasitemizi iki katına çıkarttık.

SEMİH TEKER / KALE KİLİT TÜRKİYE SATIŞ VE PAZARLAMA DİREKTÖRÜ

Kale Kilit’in portföyünde bulunan en yeni ürünleri tanıyabilir miyiz? Bu ürünler kullanıcılara ne tür kolaylıklar sunuyor?

Kale Kilit’in Ar-Ge ekibi tarafından geliştirilen ve silindirde devrim yaratan yeni Alarmlı Silindir ürünü, hırsızı eve girmeden kapıda durdurma özelliğine sahip. Alarm sistemi kullanmayan hanelerin tercih edebileceği Alarmlı Silindir ürününde, silindir kırıldığında 100 desibel seviyesinde ses çıkartarak çevreyi uyarıyor. Bu sayede de hırsızı dışarıda tutuyor ve olası hırsızlık olayları henüz yaşanmadan önleniyor. Ayrıca silindir kırıldığında sadece ön kısmı kopuyor. Dolayısıyla ev sahibi geldiğinde anahtarıyla evine kolaylıkla girebiliyor. Ürünün en önemli özelliği, alarm sisteminden bağımsız olarak çalışması yani Türkiye’de standart silindir kullanılan her kapı ve kilit ile uyumlu. Anahtarcıdan ya da yapı marketlerden alınarak, kolayca var olan silindir ile değiştirilebilir. Bu özelliği sayesinde evinde alarm sistemi olmasa da, herkesin kolaylıkla sahip olabileceği ve kullanabileceği bir ürün. Ürünümüzün bir de tasarım ödülü var; Alarmlı Silindir, Design Turkey 2017’de “En İyi Tasarım” ödülünü aldı. Anahtar olmadan kapımızı açmamızı sağlayan akıllı kilit ise, en yeni teknolojik ürünlerimizden. Akıllı kilit, kullanıcısına kolaylık ve konfor sağlarken, güvenlikten de ödün vermiyor. Kapı kapandığında otomatik kilitlenme özelliğine sahip akıllı kilit; anti panik özelliği sayesinde, kilitli durumdayken de anahtar çevirmeden kapı koluna basılarak açılabiliyor.

AKILLI VE ENTEGRE GÜVENLİK ÜRÜNLERİ YATIRIMLARIMIZI ARTIRIYORUZ

Teknolojik gelişmeler yeni ürün geliştirme açısından faaliyetlerinize nasıl yansıyor?

Her geçen gün dijitalleşen dünyamızda, güvenlik sistemleri pazarı da akıllı teknolojilerle gelişiyor. Bunun en somut örneklerinin başında akıllı evler ve ofisler geliyor. Kale olarak biz de bu yeniliklere ayak uyduruyor, bu alanda akıllı ve entegre güvenlik ürünleri yatırımlarımızı artırıyoruz. Anahtar olmadan kapımızı açmamızı sağlayan akıllı kilit en yeni teknolojik ürünlerimizden. Akıllı kilit, kullanıcısına kolaylık ve konfor sağlarken, güvenlikten de ödün vermiyor. Kapı kapandığında otomatik kilitlenme özelliğine sahip akıllı kilit; anti panik özelliği sayesinde, kilitli durumdayken de anahtar çevirmeden kapı koluna basılarak açılabiliyor.

İç pazarda ve ihracat tarafında Kale Kilit’in büyüklüğünü rakamlarla öğrenebilir miyiz?

Türkiye’de kilit denilince yüzde 98 ile en çok bilinen marka Kale. Kale olarak tüm ürün gruplarımızla (kilit, kapı, kasa, pencere sistemleri) kilit ve silindir sektöründe güçlü bir pazar liderliğimiz bulunuyor. Sektörde pazar payı ölçümü olmamakla birlikte, 10 haneden 8’i Kale Kilit veya silindir kullandığını beyan ediyor. Kendi alanımızda 11 defa ihracat şampiyonu seçildik. Sahip olduğumuz üretim kapasitemiz ve teknolojimizle, sadece Türkiye’de değil, dış pazarda da söz sahibiyiz. Batı Avrupa, Rusya, Balkanlar, Ortadoğu ve Afrika gibi kilit sektöründe dünyanın büyük global üreticilerinin hâkim olduğu pazarlarda, tercih edilen en önemli markalar arasında yer alıyoruz. Önümüzdeki dönemlerde de hedef pazarlardaki büyümemizi destekleyecek ve bizi farklılaştıracağına inandığımız adımları pekiştirecek yeni projelerimiz olacak.

KİLİT VE SİLİNDİRLERİN GÜVENLİK SEVİYESİ DAHA YÜKSEK ÜRÜNLERLE GÜNCELLEMESİ GEREKİYOR

Kullanıcıların kilit ve kilit sistemleri tercihi ülkemizde nasıl şekilleniyor? Satın alımlarda ağırlıklı olarak hangi kriterler ön planda?

Kale Endüstri Holding olarak araştırma şirketi Futurebright iş birliğiyle şimdiye kadar bu alanda gerçekleştirilen en kapsamlı tüketici araştırmasıyla “Türkiye’nin Güvenlik Alışkanlıkları”nı ortaya koyduk. Çalışma, Türkiye’yi temsil eden 8 ilde, ev ve iş yeri kırılımında 3 bin 150 kişiyle yüz yüze görüşülerek hayata geçirildi. Güvenli yaşam alışkanlıkları edinme konusunda farkındalık oluşturmayı hedefleyen araştırmamızın sonuçları ilginç veriler ortaya koyuyor. Buna göre; Türkiye’nin ev ve iş yeri güvenliği konusunda en büyük kaygısı hırsızlık olarak öne çıkıyor. Evlerin yüzde 75’i, iş yerlerinin yüzde 81’i en çok hırsız girmesinden endişe ediyor. Ancak buna rağmen katılımcıların yüzde 38’i evden çıkarken, yüzde 49’u ise gece yatarken kapıyı kilitlemediklerini dile getiriyor. Kilit güvenliğinin önemli bir parçası olan, halk dilinde kilit göbeği diye tabir edilen silindirler; araştırmaya göre, sadece taşınma, eve hırsız girmesi ve anahtar kaybetme gibi istisnai durumlarda değiştiriliyor, güvenlik seviyesini artırmak için silindir değiştirme alışkanlığı bulunmuyor. Oysaki hırsızlar yöntemlerini geliştirdikçe, biz de onlara önlem olacak daha üst teknolojiye sahip ürünler geliştiriyoruz. Bu sebeple nasıl ki cep telefonlarımızı yeni modeller geldikçe güncelliyoruz; güvenliğimizin en önemli araçları olan kilit ve silindirlerimizi de, güvenlik seviyesi daha yüksek ürünlerle güncellememiz gerekiyor.

Kale Kilit’in bayi yapılanması ve şu an ulaştığı büyüklük hakkında bilgi verir misiniz?

Kale Kilit olarak Türkiye genelinde çok yaygın ve güçlü bir bayi ağımız bulunuyor. Bayi yapılanmamızı büyük Kale ailesinin en önemli parçası olarak görüyoruz. Bayilerimizle 20 yılı aşan bir dostluğumuz var. Türkiye genelinde 200’ün üzerinde Kale Kilit bayimizle müşterilerimize hizmet veriyoruz. Yurt dışında ise 85 ülkede 60 seçkin bayimiz mevcut.

ÜRETİM KAPASİTEMİZİ İKİ KATINA ÇIKARTTIK

2019 yılı firmanız açınızdan nasıl tamamlandı? 2020 için sektörünüze dönük öngörüleriniz nelerdir?

Kale Kilit, Kale Çelik Kapı, Kale Pencere Sistemleri ve Kale Alarm markalarıyla Türkiye’nin ve bölgenin “tek entegre güvenlik” şirketi Kale Endüstri Holding olarak büyümemizi 2019 yılında da sürdürdük. Hem dünyada hem de Türkiye’de yaşanan zor koşullara rağmen 2019’u pozitif büyümeyle kapattık. Güvenlik konusunda geliştirdiğimiz yeniliklerle, yarım asrı aşkın süre boyunca Kale kullanıcılarının kendilerini güvende ve ayrıcalıklı hissetmelerini sağladık. Yenilikçiliğin sürdürülebilir başarının temel anahtarı olduğuna inanıyoruz. Bu vizyonla Türkiye’de faaliyet gösterdiğimiz her alanda her zaman ilklere imza attık ve atmaya da devam ediyoruz. Her geçen gün dijitalleşen dünyamızda, güvenlik sistemleri pazarı da akıllı teknolojilerle gelişiyor. Bunun en somut örneklerinin başında akıllı evler ve ofisler geliyor. Kale olarak biz de bu yeniliklere ayak uyduruyor, bu alanda akıllı ve entegre güvenlik ürünleri yatırımlarımızı artırıyoruz. 2016’dan bu yana Çerkezköy Fabrika ve Vadistanbul yatırımlarımız dâhil olmak üzere modern üretim ve yönetim çalışmaları için yaklaşık 500 milyon TL yatırım gerçekleştirdik. Avrupa’nın en büyük entegre kilit üretim merkezi olarak kurulan fabrikamızda, hem sektöre hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak önemli bir sürece imza attık. Çerkezköy fabrikamızda ürünlerimizi son teknoloji otomasyona dayalı, modern altyapıyla entegre bir şekilde üretiyoruz. Bu sayede kilit silindir, çelik kapı, çelik kasa, yangın kapısı ve pencere sistemleri alanındaki üretim kapasitemizi iki katına çıkarttık. Günde 150 bin adet kilit ve 80 bin adet silindir üretim kapasitesine sahibiz. 2018 yılında, yaklaşık 40 yıldır faaliyet gösterdiğimiz İstanbul Güngören’deki yönetim ofisimizi Ayazağa’daki Vadistanbul’a taşıdık. Entegre güvenlik ürünlerimizin bir arada sergilendiği ilk konsept mağazamızı da, genel merkezimizin bulunduğu aynı binada hizmete açtık. Bu mağazada ziyaretçilerimiz, yeni ürün ve teknolojilerimizi görmenin yanı sıra, tüm ürünlerimizi de verilen hizmete uygun olarak tasarlanan özel odalarda deneyimleme imkânı buluyor.

SEKTÖRÜN İLK AR-GE MERKEZİ

2020 yılından başlamak üzere, yeni döneme ilişkin hedefleriniz ve yeni yatırım planlarınız arasında neler var?

Kale Kilit olarak, gerçek başarıyı yakalamak için katma değerli ürünler üreterek, yenilikleri takip etmemiz gerektiğine inanıyoruz. Önümüzdeki dönemde de bu güçlü Ar-Ge yatırımlarımızla büyüyeceğiz. Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanmış bir Ar-Ge merkezimiz var ve yüzde 100 yerli sermayeyle üretim yapan bir marka olarak, Ar-Ge’ye çok önem veriyoruz. Toplamda 26 AR-GE çalışanımız sayesinde kilit ve silindir portföyümüzü her yıl yeni ve teknolojik ürünler ile zenginleştiriyoruz. Bu anlamda 15 adet dünya patenti ile 60’dan fazla ülkede ürünlerimizi koruma altına aldık ve 34 adet faydalı modelimiz mevcut. Aynı zamanda 47 adet tasarım tescilimiz var. Her yıl gerçekleştirilen Ar-Ge 250’nin 2018 sıralamasına göre; geliştirdiğimiz faydalı model sayısında 3., aldığımız tasarım tescil sayısına göre 16. ve Türkiye’nin en çok Ar-Ge harcaması yapan şirketleri sıralamasında ise 236. sırada yer alıyoruz.