Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

HAVALANDIRMA VE YALITIM YAPILDIĞINDA ISLAK HACİMLERDE HER TÜRLÜ MALZEME KULLANILABİLİR

ABDULLAH BURNAZ / AB DESIGN TEAM

Islak hacim alanları mekân içerisinde su ile birebir temas içindeki alanlardır. Bu nedenle bu zamana kadar genellikle hep belli başlı materyalleri kullanarak, sınırlı modeller ve tasarımlar yapılabiliyordu.

Günümüzde ise yeni yalıtım malzemeleri ile birlikte tasarım vizyonu da gitgide değişmeye başladı. Gerekli havalandırma ve yalıtım çözümü yapıldığında, kâğıttan ahşaba kadar her türlü malzemeyi kullanabilmekteyiz. Bu durum eşsiz ve sınırsız tasarım imkânı sunmaktadır.

ABDULLAH BURNAZ / AB DESIGN TEAM

BANYOLARI MODERN BİR ÇİZGİYLE BETİMLİYORUZ

Banyo tasarımlarımızda son bir iki yıldır ahşap ve mermer materyallerini modern bir çizgi ile betimleyerek kullanmayı tercih ediyoruz.

SERAFİNA KANYON – AB DESIGN TEAM

YERİNDE DOKUNUŞLARLA BİRLİKTELİĞİ VURGULAYAN, BİR MEKÂNDAN İKİ AYRI MEKÂN YARATILDI

Yılların verdiği tecrübeyle, kendini mekânlara ruh ve yaşam kazandırmaya adayan AB Design Team, müşterilerini ve birlikte çalıştığı ekibini estetik ve yaşanabilir mekânların üretilebilmesi yönünde motive ediyor.

Kanyon Serafina projesine başlamadan önce de bu duyguları öne çıkarmayı hedefledik. Sahibi ile ilk keşif ziyareti için gittiğimizde çok soğuk ve fazla şatafatlı, ama ruhu eksik bir mekânla karşılaşmıştık. Bu nedenle çok yerinde dokunuşlar yapmamız gerektiğini hissettik. Bir mekândan iki ayrı mekân yaratmalı, aynı zamanda birlikteliğini de öne çıkarmalıydık. 500 metrekare kapalı, 140 metrekare açık alana sahip mekânın 40 metrekaresini L’entrecote’a ayırdıktan sonra neler yapacağımızı değerlendirdik.

Öncelikle zeminlerden başladık. Zeminlerdeki rengin koyuluğu aydınlatmaların daha kuvvetli ve fazla seçilmesine aynı zamanda bar bankosunun mermeri ve oturduğu zeminin ayrı iki mermerden olması, mekânın soğuk görünmesine sebep olmuştu. Bunun gibi birçok etken nedeniyle insanlara davetkâr bir mekân olarak gelmiyordu.

ORTAMI RENKLENDİREREK İNSANLARIN KENDİLERİNİ DOĞA İLE İÇ İÇE HİSSETMELERİNİ SAĞLADIK

Öncelikle zeminlerdeki ahşabın gerçek rengini çıkararak zemindeki karalık ve soğuk olan materyali doğal meşe kaplamasının sıcaklığıyla ısıtmaya başladık. Hâlihazırda mermer olan bar bankosunu işlevsel bir hale getirirken, materyali değiştirerek albenisini daha da güçlendirdik.

Mekânın tam ortasında işlevsel bir şekilde duran taşıyıcı kolonu, asırlık bir meşe ağacına çevirdik ve etrafına sardığımız şık oturma grubuyla ortamı renklendirerek gelen insanların kendilerini doğa ile iç içe hissetmelerini sağladık. Bar ile oturum bölümleri çok iç içe ve özensiz duruyordu. Paravan ve yeşilliklerle mekânları birbirinden ayırdık.

Hâlihazırdaki direkt aydınlatmaları azaltarak ve endirekt aydınlatmalar ilave ederek mekânın gizemini yükselttik. Mekânın havalandırmasında mekanik yöntemler kullanılıyordu, fakat adapte ettiğimiz sıcak renkler ve bitkilerle birlikte kombin oluşturması için doğal bir havalandırma sağlamamız gerekiyordu. Bu gereksinim nedeniyle tüm cephe doğramalarını açılır hale getirdik ve aydınlatmalar yandığında camda meydana gelen yansımaları minimize etmek için ekstra clear cam kullanarak içeriden ve dışarıdan net bir görüntü elde ettik.

Mevcutta bulunan kav bölümünü; bar, zeytin ağaçları, endirekt aydınlatmalar ve rahat oturma ile destekleyerek hem mekânın içinde hem de ayrı kullanılabilen kapalı bir bahçe yarattık. Böylece yaptığımız tüm tasarımı, görsel ve grafik tasarımlarla desteklemiş olduk.