Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

WESTPORT VİLLA, ASLINA SADIK KALINARAK YENİDEN HAYAT BULDU

TASARIMCA DESIGN OFFICE

Tasarımca Design Office ekibi ve Burçin Dinler tarafından aslından günümüze uyarlanarak tasarlanıp projelendirilen ve yenilenme süreci yaklaşık bir yıl süren Westport Villa, geçmişten bugüne uzanan bir yolculuğu işaret ediyor.

Amerika’da Connecticut eyaletine bağlı Westport’ta bulunan ve yaklaşık 3 dönüm arazi içerisinde 600 metrekarelik konut alanına sahip olan 1931 yapımı Westport Villa, yaklaşık bir yıl öncesine kadar boş ve kötü bir haldeydi. 1931 yılında Dr. Richard Spector tarafından inşa edilmiş olup tarihin tozlu sayfalarında yerini alırken fark edilen ve yeniden hayata döndürme vizyonuyla yatırımcılığını Lux Construction kurucusu Teoman Ernamlı’nın üstlendiği, Tasarımca Design Office ekibi ve Burçin Dinler tarafından tasarlanıp projelendirilen, yükleniciliğini ise Amerika’da Connecticut eyaletinde bulunan DB9 Construction’ın yaptığı Westport Villa’nın yenilenme süreci yaklaşık bir yıl sürdü.

TAMAMEN ASLINDAN GÜNÜMÜZE UYARLANARAK TASARLANDI

Westport Villa’nın içerisinde ilk olarak değişim gösterenler; odalar ve garaj üzerinde boş olarak duran alan oldu. Bir büyük, iki küçük ve bir adet master yatak odasına sahip olan Westport Villa’da dört adet ebeveyn banyolu, giysi odalı master yatak odası tasarlandı. Garajın üzerinde boş duran alana iki yatak odası konumlandırılarak bu alan kullanıma dâhil edildi.

YENİ TASARIMIYLA DAHA AYDINLIK, DAHA SICAK

Tamamı yeşil enerjili pencerelere sahip olan Westport Villa’da, güneş dolu odaların dışında, ortak yaşam alanı olarak kullanılan oyun ve medya alanları dâhil olmak üzere ıslak hacimler hariç, evin tüm zeminleri beyaz meşe kaplı. Yaşam alanında ve master yatak odasında bulunan şömineler eskisinden çok daha farklı ve modern bir görünüme sahip. Master yatak odasından çıkılan teras alanı tamamen deck ile kaplı. Uyandırdığı merak hissi, tasarım konsepti detayları ve peyzaj farklılığıyla Westport’a farklı bir soluk olan evin bahçesinde bulunan havuz ise, ısıtmalı olarak tasarlanıp uygulandı. Ana eve ek olarak mevcutta var olan ve restore edilen konuk evi, modern iç mekân görüntüsü ile ana evin atmosferiyle tam anlamıyla uyum içerisinde. Evin iç mekânına hâkim olan gri rengin dinginliği ahşabın sıcaklığı ile buluşurken, Westport Villa eski halinden bambaşka bir noktaya taşınmış.