Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

AÇIK HAVA YAŞAM MERKEZİNE İLGİ ARTACAK

2023 yılına kadar mevcutta olan 436 AVM sayısının en fazla 470’e çıkmasının beklendiğini belirten Lens Yaşam Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi ve Gayrimenkul Geliştirme Danışmanı Can Aydınoğlu, koronavirüs sonrasında açık hava yaşam merkezlerine ilginin daha fazla artacağına ve yatırımların bu yönde olması gerektiğine dikkat çekti.

Son dönemde alışverişin yanı sıra ziyaretçilerinin daha çok sosyalleşme alanı olarak görmeye başladıkları AVM’ler şekil değiştirmeye başladı. Ağırlıklı olarak açık hava yaşam merkezlerinin yapımı son 2 yılda hız kazanırken, yeme içme sektörü de açık hava alanlarında daha fazla büyüyor.

Lens Yaşam Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi ve Gayrimenkul Geliştirme Danışmanı Can Aydınoğlu

Açık hava yaşam merkezlerine gelen ziyaretçilerin büyük bir çoğunluğu vakitlerinin çoğunu yeme içme ve rekreasyon mekanlarında harcıyor, alışverişe ise daha az vakit ayırıyorlar. Covid-19 salgını dolayısıyla neredeyse bütün alışveriş merkezlerinin geçici bir süre kapatılması, salgın dönemi sonrasında kapalı AVM’lere gelen ziyaretçi sayısında da düşüş olabileceğine işaret ediyor.

Lens Yaşam Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi ve Gayrimenkul Geliştirme Danışmanı Can Aydınoğlu: “Dünyada da ülkemizde de birbirinden izole alanlarda duvarlarla çevrili toplu konut projelerinden ve bunlardan ayrı konumlarda arabayla ulaşılan büyük AVM’lerden uzaklaşılarak yaşama dair tüm ihtiyaçları bir arada, kısa zamanda karşılayabileceğimiz, yaşayan semt merkezlerine doğru bir eğilim var. 2023 yılına kadar mevcutta olan 436 AVM’ye en fazla 30 AVM daha eklenecek ve bunların da daha çok açık hava yaşam merkezi olması bekleniyor. Çünkü ziyaretçiler kendilerini caddede gezerken hissetmek, temiz hava almak istiyorlar” derken, artık caddeleşen alışveriş merkezlerinin döneminin yaşanmaya başlayacağına ve Covid-19 salgını sonrasında, içinde bulunduğu semte entegre olmuş açık hava yaşam merkezlerinin öne çıkacağını sözlerine ekliyor.

Kurtköy Yenişehir’de, Sabiha Gökçen’e yürüme mesafesinde bulunan 33 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu 985 konuttan ve 85 ticari alandan oluşan Lens Yaşam Merkezi’nde de sanatı, sporu, eğlenceyi ve alışverişi bir araya getirdiklerini belirten Aydınoğlu, gayrimenkul piyasasının içinden geçmiş olduğu çok zor bir dönemde, satışa sunulan 500 rezidansın tamamına yakınının inşaat devam ederken satıldığını, sitede oturumun başladığı ilk 3 ay içinde 300 kiralamanın gerçekleştiğine dikkat çeken Aydınoğlu, yaşam merkezinde bulunan dükkanlarla ilgili olarak da proje tamamlanmadan kiralamaların yüzde 75 oranında bitirilmesinin açık hava yaşam merkezli projelere olan yoğun ilgiyi gösterdiğini sözlerine ekliyor.