Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

HEDEFİMİZ GELECEK NESİLLERE SÜRDÜRÜLEBİLİR YAPILAR BIRAKMAK

“Konut üretimini teknik bir mühendislik çalışmasından öte, çevreye ve yaşama değer katan sosyal bir olgu olarak görüyor, gerçekleştirdiğimiz projelerle konumlandığımız lokasyonların mimari, sosyal ve finansal gelişimine öncülük etmeyi hedefliyoruz. İlerleyen dönemlerde geleceği olan lokasyonlarda yeni projelere imza atmak için değerlendirmelerimizi sürdüreceğiz.”         

30 yıla yakındır inşaat sektöründe faaliyet gösteren Şua İnşaat ne zaman ve nasıl kuruldu? Gelinen noktada şirket nasıl bir büyüklüğe ulaştı? Şimdiye dek hangi projelere imza attınız?
Şua İnşaat olarak, inşaat sektöründe 1992 yılından bu yana kent mimarisine estetik ve yaşama değer katan projelerimizle faaliyet gösteriyoruz. Geleceğe yön veren yapılar oluşturma hedefiyle çıktığımız bu yolda, hayatın ve yatırımın merkezinde yükselen projelerimizle elit bir yaşam konseptinin yanı sıra yüksek kazanç vadediyoruz. İleri inşaat teknolojisiyle hayata geçirdiğimiz projelerimizde tercih ettiğimiz dünyaca ünlü markaların yanı sıra mobilya, dolap, kapı, granit ve pencere sistemleri gibi pek çok detayı Şua Şirketler Grubu çatısı altında faaliyet gösteren Elite Design bünyesinde Sancaktepe’de konumlanan üretim tesisimizde özel olarak tasarlayıp üretiyoruz. Bugüne kadar Altınoluk Aquapark, Atakent Konutları, Ataşehir Konakları, Öz Mimari Konutları, Merve Konakları, Sporting İş Merkezi, İMES İş Merkezi, Şua İş Merkezi gibi çok sayıda projenin ardından 2000’li yıllardan bu yana “Elite” yaşam alanları konseptiyle imza attığımız; Elite Life, Elite Rezidans, Elite City, Elite Side ve Elite Concept projeleriyle bulunduğumuz bölgelerin sembolü olmayı başardık.

NİMETULLAH KAYA
ŞUA İNŞAAT YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Ağırlıklı olarak hangi şehir ya da şehirlerde varsınız? Farklı şehirlerde de proje üretmeyi hedefliyor musunuz? Yakın döneme ilişkin planlarınız arasında yeni proje ve yeni proje lokasyonları var mı?Projelerimizi ağırlıklı olarak İstanbul’da hayata geçiriyoruz, ancak ilerleyen dönemlerde geleceği olan lokasyonlarda yeni projelere imza atmak için değerlendirmelerimizi yapmayı sürdüreceğiz. Şu an proje aşamasında olan çalışmalarımızı ilerleyen dönemde kamuoyu ile paylaşmayı planlıyoruz.

ELITE CONCEPT PROJESİNİ DOĞAYA DOST, SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR YAKLAŞIMLA PLANLADIK

Hâlihazırda devam eden projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz? Bu projelerde ilk niteliğinde ne tür farklılıklar görüyoruz?
“Yaşamın merkezinde, İstanbul’un ortasında” yepyeni ve elit bir konsept söylemiyle hayata geçirdiğimiz projemiz Elite Concept’te tüm daireleri sahiplerine teslim ettik ve yaşam yüzde 80 oranında başladı. Projemiz, Anadolu Yakası’nın önemli merkezlerinden biri haline gelen ve İstanbul’un en yüksek prim vadeden lokasyonu Kadıköy Fikirtepe’de konumlanıyor. 24 katlı, 3 bloktan oluşan bir rezidans projesi olan Elite Concept, 1+1’den 4+1’e kadar çeşitli büyüklük ve özellikte 785 konut, 26 ticari ünite ve sosyal yaşam alanlarından oluşuyor. Yüzde 75’ini sosyal donatı ve peyzaj alanlarına ayırdığımız Elite Concept’in sosyal tesisleri içinde; kapalı havuz, sauna, buhar odası, fitness center, cafe, süs havuzları, koşu ve yürüyüş parkurları, çarşı otoparkı ve kapalı otopark yer alıyor. Blok zeminlerinde yer alan çarşı caddedeki mağazaları ise, giyimden gıdaya, eczaneden markete, banka şubelerinden ATM’lere kadar tüm önemli ihtiyaçlara yanıt verecek şekilde tasarladık. Bir yanda adalar, deniz ve tarihi yarımadanın göz alıcı siluetini diğer yanda Çamlıca’yı gören İstanbul’un dört bir yanına hâkim manzarasıyla dikkat çeken Elite Concept, yüzde 90 cam panoramik cephe mimarisi ile bu manzarayı kesintisiz olarak izleyebilmeye olanak sağlıyor. Ayrıca projemizde, modern zamanların Babil Kulesi olarak adlandırılan Dubai’deki Burj Al Khalifa ve dünyanın en yüksek kulesi olmaya hazırlanan Cidde’deki Jeddah Tower gibi prestijli projelerde kullanılan Amerikan menşeli Guardian markasının reflekte camlarını tercih ettik. Güneşe karşı yüksek performanslı koruma sağlayan bu özel camlar, daire içlerinde ısı ve morötesi ışık artışına neden olabilecek güneş enerjisini en aza indirirken, her türlü uygulama için görünür ışık iletimini ise maksimum noktaya çıkarıyor. İstanbul’daki yüksek katlı projelerde eşine az rastlanır şekilde dairelerin etrafını çepeçevre saran balkonları ile de farklılaşan Elite Concept, bu sayede sakinlerine hava alma ve gelen güneş ışığını kırarak manzarayı kusursuz bir şekilde izleme fırsatı sağlıyor. Akıllı telefon ya da tabletlerle internet bağlantısı üzerinden kontrolü sağlanabilen akıllı ev konsepti ile hayatı kolaylaştıran projemizi, doğaya dost sürdürülebilir bir yaklaşımla planladık. Örneğin Elite Concept’teki tüm peyzaj alanlarının sulaması ve klozet rezervuarlarında kullanılacak su ihtiyacı; banyo, mutfak ve lavabolarda kullanılan sular ve yağmur sularının arıtılmasıyla elde edilen gri su arıtma sistemi ile gerçekleştiriliyor. Ayrıca ortak alanların aydınlatma ve sıcak su ihtiyacı için de güneş panelleri sayesinde güneş enerjisinden yararlanılıyor. Bu uygulamalar sayesinde elde edilecek tasarrufla, işletme maliyetlerini minimuma düşürmeyi ve aidatları azaltmayı hedefledik.

Gelişen teknoloji, hızla artan nüfus, doğaya yakın bir yaşam alanı isteği vb. günümüzün yaşam alanlarını şekillendiren önemli faktörler. Bu bağlamda Şua İnşaat’ın projelerinde bu faktörler nasıl bir yere sahip?
Konut üretimini teknik bir mühendislik çalışmasından öte, çevreye ve yaşama değer katan sosyal bir olgu olarak görüyoruz. Odak noktasına insanı koyarak her adımında hassas kararlarla yol alan bir şirket olarak, enerji ve su tasarrufundan özenle tasarlanmış geniş peyzaj alanlarına kadar her alanda doğaya dost uygulamalara imza atıyoruz. Şua İnşaat olarak, doğayı korumaya ve iyileştirmeye yönelik tedbirleri, projeleri planlama aşamasında belirliyor ve attığımız her adımda bu sosyal sorumluluk anlayışla hareket ederek, gelecek nesillere sürdürülebilir yapılar bırakmayı hedefliyoruz.

FİKİRTEPE, ULUSLARARASI GAYRİMENKUL ARENASINDA DA ROL MODEL OLMA YOLUNDA İLERLİYOR

Özellikle İstanbul’da yeni projeler açısından hangi bölge ya da bölgeler dikkat çekiyor?
İster oturum ister yatırım amaçlı olsun, konut satın alırken en önemli kriter lokasyondur. Bu bakımdan çok avantajlı bir bölge olan Fikirtepe, İstanbul’un en büyük ilçelerinden Kadıköy’ün merkezinde, E5 ve TEM otoyollarının kesişim noktasında yer alıyor. Fikirtepe, 2 adet metro istasyonu, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Avrasya Tüneli, metrobüs, Marmaray bağlantıları ve deniz ulaşımına yakınlığı ile benzersiz bir konumda. Anadolu Yakası’nın kalbi Bağdat Caddesi, Kadıköy, Fenerbahçe, Kalamış, Moda, Acıbadem gibi merkezlerin yanı sıra Akasya, Optimum, Tepe Nautilus ve Emaar Square Mall gibi alışveriş merkezlerine, Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı’na, hastanelere ve eğitim kurumlarına yakınlığı ile de dikkat çeken Fikirtepe, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na ise 20 dakika mesafede konumlanıyor. Resmi verilere göre 1 milyon 350 bin metrekarelik bir alanda hayata geçirilen Fikirtepe kentsel dönüşüm projesi tamamlandığında bölgede 35 bin yeni konut ve 2 bin 500 ticari alanın yer alması planlanıyor. Dönüşüm tamamlandığında toplamda yaklaşık 18 milyar dolar yatırım değerine ulaşması beklenen Fikirtepe, uluslararası gayrimenkul arenasında da bir rol model olma yolunda hızla ilerliyor.

Sektöre kazandırdığınız projelerin yükseleceği bölgeleri belirlerken hangi unsurları ön planda tutuyorsunuz?
Projelerimizi geleceği parlak merkezi lokasyonlarda hayata geçirerek yüksek yatırım değeri sağlıyoruz. İstanbul’un hızla değerlenen bölgelerinde projeler inşa ederek elit bir yaşam konseptinin yanı sıra güvenilir bir yatırım fırsatı sunuyoruz. Kurulduğu günden bu yana öncü olma, girişimcilik, güven, istikrar ve takım çalışması ilkelerinden taviz vermeyen bir marka olarak yüksek müşteri memnuniyeti ve sosyal sorumluluk anlayışını temel şirket prensiplerimiz olarak görüyoruz. Gerçekleştirdiğimiz projelerle konumlandığımız lokasyonların mimari, sosyal ve finansal gelişimine öncülük etmeyi hedefliyoruz.

SEKTÖR İÇİN EK DÜZENLEMELERE VE KALICI TEŞVİKLERE İHTİYAÇ VAR

Ülke ekonomisi ve istihdamı açısından büyük öneme sahip olan inşaat sektöründe yaşanan sorunlara ilişkin de görüşünüzü almak isteriz. Bu sorunların çözümüne dair neler yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?
Dünya genelinde ve ülkemizde etkili olan koronavirüs salgını, birçok sektör gibi inşaat sektörünü de olumsuz etkiledi. Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi kapsamında konutta peşinatın yüzde 10’a düşürülmesi ve başta kamu bankaları olmak üzere birçok özel bankanın başlattığı kampanyalar sayesinde sektörümüz kısa vadede de olsa hareketlenecek. Ancak bu hareketlilik yeterli değil. Sektörümüzün bu krizi atlatabilmesi ve sürdürülebilir bir büyümeyle ekonomiye katkı sağlayabilmesi için ek düzenlemelere ve kalıcı teşviklere ihtiyacı var. Ayrıca her sektörde olduğu gibi inşaat sektöründe de nitelikli iş gücüne sahip olmak çok önemli. Özellikle sektörde yaşanan gelişmelere ve yeniliklere bağlı olarak yeterli bilgi ve tecrübeye sahip çalışanlara ihtiyacımız var. Bu nedenle sektördeki mesleki eğitimlerin ve teşviklerin artırılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu sayede kentsel dönüşüm çalışmalarının çok daha verimli şekilde ilerleyeceğine ve sektörümüzün sağlıklı bir büyüme ve gelişim süreci içinde olacağına inanıyoruz.

TÜRKİYE’DE KONUTA OLAN TALEBİN BİTMESİ MÜMKÜN DEĞİL

2019 yılı gerek firmanız gerekse inşaat sektörü açısından nasıl tamamlandı?
Yüzlerce işkolunu etkileyerek ekonomiye ve istihdama yüksek katkıda bulunan lokomotif konumundaki inşaat sektörü, yapısı gereği dövizdeki artış ve ekonomik dalgalanmalardan hızlı bir şekilde etkileniyor. Son yıllarda yaşanan ekonomik dalgalanmalara bağlı olarak artan inşaat maliyetleri ve yüksek faiz oranları nedeniyle inşaat sektörünü olumsuz etkilendi ancak tüm olumsuzluklara rağmen ülkemizin gelecek perspektifi içinde inşaat sektörünün büyümeye ve gelişmeye devam edeceğine inanıyoruz. Türkiye gibi genç nüfusa sahip, evlenip çocuk sahibi olma ve dolayısıyla yeni ya da daha geniş bir eve ihtiyaç duyulma oranı yüksek, aktif deprem kuşağında yer aldığı için deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edilmiş yeni konutlara taşınma ihtiyacı bulunan bir ülkede konuta olan talebin bitmesi mümkün değil.

Şua İnşaat’ın yakın, orta ve uzun vade hedefleri arasında neler var?
Şua İnşaat olarak yola çıktığımız ilk günde hedefimizi belirledik ve her zaman “Daha iyi bir gelecek için ne yapabiliriz?” düşüncesiyle yol almayı misyon edindik. Bu misyonla, çağın şartları doğrultusunda toplumun değişen beklenti ve ihtiyaçlarına yanıt verebilmek adına sürekli yenilenen ve ileri teknolojiyle modern mimarinin buluştuğu yapılara imza atan kalite odaklı bir şirket olmak için var gücümüzle çalıştık ve çalışmaya da devam edeceğiz.