Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

TAMER KALIP VE İSKELE AFRİKA VE TÜRKİ CUMHURİYETLERE İHRACAT YAPIYOR

“İskele ve kalıp sektörü açısından ülkemiz oldukça iyi bir yerde. Özellikle Ortadoğu ve Afrika ülkeleri, Türkiye’deki markaları güvenle tercih ediyor. Şu an 40’ın üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiren firmamız, Afrika ülkeleri ve Türki Cumhuriyetlerdeki aktifliğini güçlendirerek çalışmalarını sürdürmeyi hedefliyor.”

Tamer Grup bünyesinde 40 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Tamer Kalıp ve İskele Sistemleri’nin faaliyetlerine ilişkin bilgi verir misiniz? Tamer Kalıp ve İskele Sistemleri, 43 yıldır inşaat kalıbı ve iskele sistemleri alanında üretim yapıyor. Türkiye’nin en dinamik mühendis kadrosuna sahibiz. Ekibimizle birlikte statik ve mimari projelere uygun, en iyi çözümlemeleri sunuyoruz. Türkiye’de inşaat kalıbı denince akla gelen ilk firma olmanın gururunu yaşıyoruz. Özellikle toplu konut projelerinde kullanılan, aynı anda hem perde betonu hem de döşeme betonu dökmeyi sağlayan “Tünel Kalıp Sistemi”nin üretimini ve ihracatını gerçekleştiriyoruz. Bu sistem, konvansiyonel kalıpla uzun sürelerde yapabilecek beton dökümünün çok hızlı bir şekilde yapabilmesini sağlıyor. Ayrıca ülkemiz gibi soğuk iklime sahip coğrafyalarda 4 mevsim beton dökümü yapılabilmesini sağlıyor. Özellikle Türkiye’deki TOKİ konut projelerinde ve yurtdışındaki sosyal konut projelerinde kullanılıyor. Bunun dışında alt yapı ve üst yapı inşaatında kullanılan bütün konvansiyonel çelik ve ahşap kalıpların; dış cephe ve kalıp altı iskele sistemleri ve güvenlik ekipmanlarının üretimini gerçekleştiriyoruz. Ayrıca Türkiye’nin en büyük kiralama stoku ile kalıp ve iskele sistemleri kiralaması gerçekleştiriyoruz. Kalıplarımız ve iskelelerimiz; konut, iş merkezi, köprü ve baraj inşaatlarında kullanılıyor. Bizim çözümlemelerimiz, projenin statik ve mimari çizimlerini ön planda tutarak ve statik hesaplarımız yapılarak sunuluyor. Burada şantiyenin fiziki şartları da önem arz ediyor. Eğer şantiyede kule vinç varsa vinçle taşınabilen döşeme altı iskele sistemlerini ve kalıp sistemlerini öneriyoruz. Bu sayede, zaman ve maliyet açısından projelere en uygun çözümleri sunuyoruz.

SEBAHAT TAMER
TAMER KALIP VE İSKELE SİSTEMLERİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ

40’IN ÜZERİNDE ÜLKEYE İHRACAT YAPIYORUZ

Yurtiçinde ve yurtdışında hangi projelerde öne çıkıyorsunuz? İhracat yaptığınız ülke sayısı kaça ulaştı? Faaliyet alanınıza dâhil etmeyi hedeflediğiniz yeni ülkeler var mı?
43 yıldır Türkiye’nin ve dünyanın her yerinde Tamer Kalıp ve İskele Sistemleri ürünleri ile yapılmış projeler inşa ediliyor. Bu projeler arasında; futbol stadyumları, konser salonları, havalimanları, köprüler, barajlar, üniversite kampüsleri, tüneller, toplu konutlar, konutlar, hastaneler, yurtlar, okullar ve iş merkezleri yer alıyor. 40’ın üzerinde ülkeye ürünlerimizi ihraç ediyoruz. Son dönemde en aktif; Fransa, Cezayir, Gürcistan, Rusya, Türki Cumhuriyetler ve Suudi Arabistan ile çalışıyoruz. Bu ülkelerde başarılı bir satış ve satış sonrası hizmeti sunuyoruz. Afrika ülkeleri ve Türki Cumhuriyetlerdeki aktifliğimizi güçlendirerek çalışmalarımızı devam ettirmek istiyoruz.

Teknolojik gelişmelerin, inovasyon ve AR-GE çalışmalarınıza yansımaları hakkında bilgi verir misiniz?
Her yıl özellikle Almanya’daki inşaat ekipmanları fuarlarını takip ediyoruz. Dünyadaki büyük üreticiler, sektördeki inovasyonlarını fuarda sergiliyor. Bu fuarlarda teknik ekibimizle birlikte yenilikleri yakından takip ediyoruz ve kendi pazarlarımızda, ürünlerimizde yapabileceğimiz yenilikler üzerinde çalışıyoruz. Projelerimizde tekliflendirme ve imalat çizimleri yaparken çalıştığımız, kendimize ait yazılımlar geliştiriyoruz. Ayrıca TSE belgeleri konusunda birçok üründe Türkiye’de ilk belge alan şirket olarak yer alıyoruz. Sektörde, kullanım kolaylığı sağlayan ve iş güvenliğini ön planda tutan ürünler üretmek için efor sarf ediyoruz.

TÜRKİYE, ÖZELLİKLE TÜNEL KALIP ALANINDA İSİM YAPMIŞ DURUMDA

Global pazardaki gelişmeler de dikkate alındığına, iskele-kalıp sektöründe ülkemizi nerede görüyorsunuz?
İskele ve kalıp sektörü açısından ülkemiz oldukça iyi bir yerde. Özellikle Ortadoğu ve Afrika ülkeleri, Türkiye’deki markaları güvenle tercih ediyor. Türkiye müteahhitlik hizmetleri ve inşaat ekipmanları açısından oldukça gelişmiş bir ülke. Özellikle tünel kalıp alanında, Türkiye isim yapmış durumda. Türk markaları, hem kaliteli ürünler üretiyor hem de süpervizörlük hizmeti ve satış sonrası teknik destek anlamında oldukça tecrübeliler. Üreticilerimiz; fiyat, kalite, teknik çözüm, satış sonrası destek anlamında çok başarılılar.

ŞANTİYELERDEKİ TEFTİŞİN ARTIRILMASI VE BELGELİ ÜRÜN KULLANIMININ ZORUNLU HALE GETİRİLMESİ GEREKİYOR

İskele-kalıp sektöründe karşılaşılan sorunlar ve çözümleri noktasında neler yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?
Sektördeki en büyük problem, bazı ürün gruplarında geçerli bir TSE standardının olmamasıdır. Üretimde standardizasyon olmadığında, her firma aynı kalitede üretim yapmıyor. Hammaddenin et kalınlığı ve ölçüleri toleransların dışında ise ürünler aynı görünse de, incelendiğinde ve kullanıldığında kesinlikle aynı kategoride olmadığı görülüyor. Tüketici sadece fiyatı kıyasladığında, iki aynı ürünü kıyaslamamış olduğunu fark edemiyor. Bu durum aynı zamanda iş güvenliği açısından da tehdit oluşturuyor. Dış Cephe İskele Sistemleri, Geçici Kenar Koruma Sistemleri, Teleskopik Direklerdeki TSE standartları, firmaların belirli bir kalitede üretmelerini sağladı. Ancak Bakanlığın şantiyelerde teftişi artırıp, belgeli ürün kullanımının zorunlu hale gelmesini sağlamaması, iş güvenliği ve üreticilerin rekabeti açısından önem arz ediyor.

ORTADOĞU ÜLKELERİNİN YAKIN ZAMANDA İHRACAT FIRSATI SUNACAĞINI UMUYORUZ

Tamer Kalıp ve İskele Sistemleri’nin 2020 yılına dönük hedef ve planlarından öne çıkanları paylaşır mısınız? Sektörünüz açısından 2020 yılına dair öngörüleriniz nelerdir?
2020 yılında ihracat çalışmalarına yönelik daha fazla efor sarf etmeyi ve Afrika pazarında güçlenmeyi hedefliyoruz. Sektörümüz açısından, Ortadoğu’daki siyasi stabilizasyon ve güvenliğin sağlanması ile birlikte yeni pazarların tekrar açılacağı ve inşaat sektörüne üretim yapan firmaların hepsinde bir ivme olacağını düşünüyorum. Türkiye güçlü ve gelişen bir ülke. İnşaat ve altyapı dönüşümünü büyük ölçüde tamamlamış durumda. O yüzden 2020’de alt yapı ve inşaat dönüşümündeki ülkelerle ihracatımız olan bir dönem olacak. Ortadoğu ülkelerinin yakın zamanda bize bu fırsatı sunacağını umuyoruz. Ayrıca sektörümüzdeki firmaların ihracat yeteneğini geliştireceğine ve hepimizin ülkemize döviz getireceğine inanıyoruz.