Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

TMS GRUP’TAN FARK YARATAN, KULLANIM GÜVENLİĞİ SUNAN ÇOK YÖNLÜ ÇÖZÜMLER

TMS Grup, MKH Masa Kalıbı, Ağır Yük İskelesi, Merdiven Kulesi Uygulamaları ve KAM’A İskele Sistemleri ile prestijli mega projelerin tercihi olmaya devam ediyor.

TMS MKH Sistemi; iskele ayakları çapraz bağlantı elemanları, ayarlı ayak ve ayaklı başlıklar ile HT20 ahşap kirişlerden oluşan, masa döşeme kalıbı, ağır yük iskelesi veya merdiven kulesi olarak kullanılabilen çok yönlü bir iskele sistemidir. Birçok farklı kullanım alanı olan sistem, bu alanlarda denenmiş ve test edilmiştir. MKH yük taşıma iskeleleri yüksek yük taşıma kapasitesi, hızlı kurulabilmesi ve geniş uygulama yelpazesi ile metro, köprü, yüksek katlı binalar, konutlar ve endüstriyel inşaat alanlarında yoğun olarak kullanılırlar. Masa kalıbı olarak kurulduğunda hızlı devir periyotları sağlayarak işçilikten ve vinç kullanımından tasarruf sağlar, müstakil taşıyıcı kule veya mütemadiyen döşeme iskelesi olarak kullanıldığında ise, yüksek taşıma kapasitesi ile yüksek ve ağır döşeme kalıbı ihtiyaçlarına cevap verirler.

ÇALIŞMA KOLAYLIĞI SAĞLAYARAK VERİMLİLİĞİ ARTIRIYOR

MKH sistem elemanları ile çok farklı boyutlarda masa kalıbı oluşturmak; değişken döşeme alanlarına ve taşıma kapasitelerine uygun dizaynlar yapmak mümkündür. Çerçeveler arası mesafeler, gerekli yük taşıma kapasitelerini taşıyacak şekilde değiştirilebilir. Bu sayede MKH iskele sistemi herhangi bir yükseklik, genişlik ve uzunluğa tam olarak uyarlanabilir. Kolay kullanıma sahiptir, bu özelliği sayesinde çalışma kolaylığı sağlayarak verimliliği artırır. Çok az sayıda farklı parçası vardır, üst üste eklenmesi oldukça kolaydır bütün bunlar için alet kullanılması gerekmez. Farklı uzunluklarda çapraz bağlantı elemanları kullanılarak MKH çerçevelerinin aralıkları gerektiği kadar dizayn edilerek gereken yükleri taşıyacak şekilde ayarlanabilir. MKH Sistemi, ayrıca son derece emniyetli merdiven kulesi sisteminin de ana elemanlarını oluşturmaktadır. TMS Merdiven Kule Sistemleri, yüksek mesafelere güvenle erişmek için TMS MKH iskele sistemleri üzerine inşa edilen merdiven kuleleridir. Sistem esas itibarıyla, çok amaçlılığı kanıtlanmış TMS MKH İskele Sistemini baz alarak kullanmaktadır. MKH Merdiven Kuleleri, güçlü ve dengeli yapıları sayesinde ister viyadük gibi yüksek bir yapıya çıkmak, ister derin bir metro şaftına inmek için uluslararası kabul görmüş standartlarda güvenle kullanımı mümkün kılar. Bütün basamak ve sahanlıklar özel olarak perfore edilmiş saçtan kaymaz bir yüzey sunmaktadır.

ÇOK YÖNLÜ, YÜKSEK GÜVENLİKLİ, ÖRME İSKELE SİSTEMİ: KAM’A

TMS iskele sistemlerinden bir diğeri ise, KAM’A iskele sistemidir. Bu sistem; flanşlı/kamalı bağlantı noktaları ve ihtiyaca göre sıklığı ayarlanabilir yatay bağlantı detayları ile gerek cephe iskelesi gerekse kalıp iskelesi olarak kullanılabilecek, çok yönlü, yüksek güvenlikli, örme iskele sistemidir. Bu sayede, yüksek emniyet standartlarına uygun olarak, güvenle, uzun süreli kullanıma imkân verir. KAM’A sistemi, düşer başlıklı döşeme kalıplarının, çalışma platformlarının, merdiven kulelerinin, gezer iskelelerin, seyirci tribünlerinin de alt iskelesi olarak kullanılabilmektedir. KAM’A sisteminin birçok eleman ve aksesuarları TMS’nin diğer iskele sistemi ile ortak kullanım avantajına sahiptir. TMS KAM’A BS EN 12810, 12811, 12812, 12813 standartlarına uygun üretilmektedir. Cephe iskelesi olarak kullanıldığında BS EN 12811’deki yük sınıflarından 4. sınıf (300 kg/metrekare) iş iskelesi standartlarını güvenle karşılar. Kurma yüksekliği standart modelde 24,5 metredir ve TSE sertifikasına sahiptir. Mobil iskele ve platformlar da KAM’A elemanları kullanılarak kurulabilir. KAM’A Sistemi: 1.00 m’den 3.00 m’ye kadar 5 farklı ölçüde dikmeye sahip olduğundan çok esnektir. İskelenin genişliği akstan aksa KAM’A 73’de 73 cm ve KAM’A 105’de 105 cm’dir. İskele konsolları kullanılarak genişlik artırılabilmekte böylece özel uygulamalara cevap verebilmektedir. TMS KAM’A’nın bütün çelik elemanları daldırma galvanizdir. Aynı zamanda tüm ahşap elemanlar hava şartlarından korunmalı kaplamaya sahiptir.

TMS MKH SİSTEMİNİN KULLANILDIĞI MEGA PROJELER

  • TMS MKH Sisteminin kullanıldığı mega projelerden biri Doha Gold Line Metro projesidir. TMS bu projenin en büyük kalıp ve iskele tedarikçilerinden birisi olmuştur. Proje, TMS’nin MKH çözümleri sayesinde başarı ile ALYSJ konsorsiyumu tarafından kullanılmıştır.
  • TMS MKH Sisteminin kullanıldığı diğer bir prestijli proje ise, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Al-Zahia City Center Mall’dir. 136.200 metrekarealanda kullanılan bu projede CCC firması, TMS MKH sistemini tercih etmiştir.
  • Köprü projelerinde de başarı ile kullanılabilen TMS MKH Sistemi, MNG Günal firmasının UAE’de inşa ettiği köprü projesinde tercih edilmiştir.
  • TMS MKH Sistemleri sadece yerinde dökme köprü döşemelerinde değil, prekast köprü döşemesi elemanlarının desteklenmesinde de başarıyla kullanılmaktadır. TMS MKH sisteminin tercih edildiği Kuveyt RA 263 köprüsü ve Katar’daki Al-Khor Expressway projeleri bunların en iyi örneklerindendir.